Idővel felfénylik
A fertődi Kiskastély helyreállítása
Építészek: Szentkuti Viktor, Halmai Dénes, Molnár Csaba
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: Batár Zsolt
A 2000-es évek elején – először tudományos kutatómunkával, majd tervezéssel, 2009-től pedig a kivitelezés egymást követő ütemeivel – folyik a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes komplexumának megújítása. 2014-ben egy kormányhatározat döntött arról, hogy Eszterházát Magyarország, illetve a közép-európai régió egyik kulcsfontosságú kulturális és turisztikai helyszínévé emeli, több uniós, illetve hazai forrásból támogatva.
Miközben a kastélyépület rekonstrukciója javában folyik, 2013-ban az M Építész Iroda Kft. tervei alapján átadták az ún. Kiskastély több egységét, a Marionettszínházat, a Víztornyot és a Narancsházat (lásd MÉ 2013/9), 2015. év végére pedig elkészült a Jószágkormányzói épület rekonstrukciója is. Az épületegyüttes elsődleges feladata a Marionettszínházban egész évben működő, nemzetközi színvonalú komolyzenei programsorozat kiszolgálása komplex rendezvényközpontként, illetve a kastélyt és programjait működtető központ irodáinak, tárgyalóinak és infrastruktúrájának befogadása.
A tervezők jó tíz éve foglalkoznak az épülettel. Részt vettek a program kidolgozásában, bőséges tapasztalatot nyertek a barokk szerkezetek korszerű megőrzésének, visszaépítésének gyakorlatából. A régészeti és építéstörténeti kutatások, az állapotfelmérés, a külső homlokzat helyreállítása, a kor és a helyszín olyan mély ismeretébe avatták be őket, aminek alapján pontos döntéseket tudtak hozni az eredeti részek megtartása-visszaállítása és a kortárs elemek megjelenítése ügyében. Minden helyreállítás kritikus pontja ez az arány. Ráadásul a főbejárati tömb, a nyugati összekötő szárny és a Marionettszínház – Víztorony – Narancsház összekapcsolódó tereit befejező negyedik elemet, a keleti szárnyat “nyom nélkül” elbontotta a gondatlan utókor. Ide olyan egységet kellett építeni, ami egyértelműen mai, ugyanakkor harmóniában marad a három rekonstruált szárnnyal. A tervezői koncepció így a tömeg és a külső homlokzatok rekonstrukciójára törekedett, a barokk díszítőelemek visszahelyezésével, de a szerkezeteket kialakításában mai technológiákat alkalmaztak.
- Építész tervezők: Szentkuti Viktor, Halmai Dénes, Molnár Csaba DLA – M Építész Iroda Kft.
- Építész munkatársak: Istók Viktória, Koch Lilla Boróka, König Gergely, Pethő Regina, Vörös Tamás
- Tartószerkezet: Dr. Armuth Miklós
- Épületgépészet: Nagy András
- Elektromos tervező: Zentai Csaba
- Tájépítészet: Remeczki Rita, Massány Edina
- Régészet: Koppány András
- Építtető: Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpont
- Generálkivitelező: Laki Épületszobrász Zrt.