• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Mies van der Rohe-díj 2024

    Az EUmies Awards for Architecture and Emerging elnevezésű díjat kétévente ítélik oda. Az elismerés elsődleges célja közös, kortárs európai építészeti kultúránk hangsúlyozása és terjesztése olyan alkotásokon keresztül, amelyek hozzájárulnak a mindenki számára hozzáférhető, magas színvonalú lakókörnyezethez. A pályázaton minden alkalommal az előző két év legjobb építészeti munkái vehetnek részt.

    A díjra idén 38 országból 362 pályaművet jelöltek, melyek között 11 magyar projekt is szerepelt. Frédéric Druot, a zsűri elnöke, valamint a zsűri tagjai, Martin Braathen, Pippo Ciorra, Tinatin Gurgenidze, Adriana Krnáčová, Sala Makumbundu és Hrvoje Njiric a verseny következő szakaszára egy 40 jelöltből álló szűkített listát állított össze, amelyet januárban jelentettek be. Ebből választották ki a két kategóriagyőztest. A hivatalos közlemény szerint zsűri támogatta a közgondolkodást jótékonyan befolyásoló építészeti műveket, amelyek egyben a befogadói szemléletet is elősegítik. A díjátadó ünnepségre a barcelonai Mies van der Rohe pavilonban került sor május 14-én, a Barcelonai Építészeti Hetek nyitó rendezvényeként.
    Építészet kategóriában a díjat Gustav Düring és Max Hacke munkája, Braunschweigi Műszaki Egyetem campusán található Tanuló Pavilon lett. A zsűri értékelése szerint az épület megkérdőjelezi a fenntarthatóság korlátait és képeit, gondosan kidolgozott szerkezetével barátságos és játékos környezetet teremt a tanulás, az együttműködés és a közösségi összejövetelek számára. A tiszta építészeti alapötletet a tervezők a végsőkig feszegették, így lett a Tanuló Pavilon több, mint épület: sokoldalú rendszerként is felfogható, amely a technológiai találmányokat a rugalmas újrafelhasználhatósággal ötvözi. Gustav Düsing és Max Hacke 2015-ben alapították stúdiójukat, és 2015-ben nyerték meg a tanulmányi központ megépítésére kiírt pályázatot. Ők a díj eddigi történetének legfiatalabb nyertesei.
    Az Emerging Architecture kategória díját a madridi SUMA Arquitectura tervezői, Elena Orte és Guillermo Sevillano nyerték el a barcelonai Gabriel García Márquez könyvtár épületével. A zsűri szerint az új könyvtár hozzájárul a környék átalakulásához azáltal, hogy nyitott és fedett köztérként funkcionál. A fából készült szerkezet monumentális és otthonos terek gazdag sorozataként bontakozik ki, kényelmes légkört biztosítva a környéken lakók és távolabbról érkezők számára a tanuláshoz, a csoportfoglalkozásokhoz és a közösségi szerepvállaláshoz.
    A döntőbe jutott épületek között volt még az ostravai Plato Contemporary Art Gallery (tervezők: KWK Promes, lásd MÉ 2024/2), a madridi Reggio kollégium (tervező: Andres Jaque / Office for Political Innovation), a svédországi Lundban épült Häge (tervezők: Brendeland & Kristoffersen Architects), a dél-franciaországi Sainte-Lucie-de Tallano reneszánsz Szent Ferenc-kolostorának rekonstrukciója (tervezők: Amelia Tavella Architectes, valamint a portugáliai Coimbra városában a Piódão Plaza és turisztikai iroda épülete (tervező: Branco del Rio).