Az art decótól a modernizmusig
Kaesz otthonok 1925–1960, Walter Rózsi-villa
A MÉM MDK elsÅ‘ kiállÃtóhelyén megtekinthetÅ‘ tárlat Kaesz Gyula (1897–1967) belsőépÃtész, bútortervezÅ‘ és felesége, Lukáts Kató (1900–1990) grafikusművész hat otthonának és egy nyaralójának berendezését mutatja be az 1936-ban épült modern villa egyes szobáiban. A kiállÃtás kurátora Horányi Éva, az Iparművészeti Múzeum bútorgyűjteményének fÅ‘muzeológusa, aki több éve foglalkozik a két, szorosan összefüggÅ‘ életmű kutatásával.
Kaesz Gyula belsőépÃtészi és bútortervezÅ‘i tevékenysége mellett publicistaként és az Iparművészeti FÅ‘iskola oktatójaként központi alakja volt a 20. század iparművészetének, a késÅ‘bbi évtizedek legkiemelkedÅ‘bb belsőépÃtészeti, ipari formatervezÅ‘i tanultak nála. Feleségét, Lukáts Katót az alkalmazott grafika területének egyik meghatározó alkotójaként tartjuk számon. Nevéhez fűzÅ‘dnek az 1930-as évek emlékezetes reklámgrafikai munkái, mÃg a háború utáni idÅ‘szakból mesekönyv- és tankönyv-illusztrációi ismertek, melyeken nemzedékek nÅ‘ttek fel.
A tárlaton a harmincas évek magyar iparművészetének gazdag világát ismerheti meg a látogató. A bútorok, textilminták és csomagolástervek segÃtségével a magyar bútortervezés és grafika kimagasló művészeinek kreativitása, napjainkat is meghatározó vizuális hatása szintén megelevenedik, bepillantást enged a harmincas évek modernista otthonaiba.
Forrás: MÉM-MDK