• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Szakrális építészet kiállítás

    Építészek Háza, Kós Károly terem, 2023. 12. 05. – 2024. 01. 10.

    A MÉSZ által prezentált tárlat a szakrális építészet változásait mutatja be az elmúlt századokban, a hagyománytól és örökségtől a kortárs építészet egyszerűségéig, racionális, tiszta belső terekig és formákig. A kiállítás célja, hogy bemutassa, hogyan lehet az ember legmélyebb önmagát megismerni, kapcsolatba lépni Istennel, embertársaival, és a művészet segítségével harmóniába kerülni a körülötte lévő világgal.

    Kiállító építészek: Bakucz András, Benczúr László, Budaházi Eszter, Berzsák Zoltán, Nyikos László, Konyha Katalin, Rácz Noémi, Csintalan Csongor, Szvák Dorottya, Bukta Norbert, Nagy Csilla, Tóth Zoltán, Czigány Tamás, Dévényi Tamás, Domokos Kázmér, Kaderják Eszter, Kéry Dorottya, Csanády Gábor, Gutowski Robert, Dely-Steindl Barnabás, Varga Panna, Kertész Balázs, Tóth Petra, Koncsol András, Krizsán András, Macalik Arnold, Pongrácz Anna, Sebestyén Noémi Éva, Sajtos Gábor, Somlai Tibor, Otto Wagner, Kallina Mór, Kőnig Tamás, Wagner Péter, Baliga Kornél, Ugrin László, Gergely László, Tausz Gábor, Várday Zsolt, Várady Kinga.

    „Nincs még egy olyan építészeti feladat, amely annyit változott volna az elmúlt századokban, mint a szakrális építészet. A régi korok építői alapvetően a hagyomány, az örökség fontosságából indultak ki és a történeti stílusokat követték. A kortárs építészet az egyszerűségre, a racionális, tiszta belső terekre és formákra törekszik. Nem pazarló, különleges formájával, érdektelen, felesleges díszítésével vonja magára a figyelmet, hanem a liturgikus funkció egyszerű építészeti megformálásával. Hely, ahol az ember legmélyebb önmagát ismerheti meg, kapcsolatba léphet Istennel, embertársaival, és a művészet segítségével harmóniába kerülhet a körülötte lévő világgal. Két lábbal áll a földön, de mégis az ég felé törekszik. Olyan erők jelennek meg benne, amik mindenkit magukkal ragadnak. Amikor egyszerre érezzük földi létünk hétköznapjaiban az imádság erejét, és a közösség transzcendens élményét. Mikor a szavak lábujjhegyre állnak, és az Isten beszélni kezd velünk. Szavakat keres, hogy igévé váljon, köveket keres, hogy templom épüljön.” (Krizsán András)

    Forrás: MÉSZ