Zubreczki Dávid: Templomséták a Balaton körül
Kedves László Könyvműhelye, Budapest, 2023, 336 oldal
Szöveg: Götz Eszter
Harmadik köteténél tart Zubreczki Dávid a magyarországi templomok tájegységek szerinti feltérképezését felvállaló sorozatának. Ezúttal a Balaton vidékét járja végig, hogy beavassa az olvasót egy táj különleges nézetébe.
A zsebméretű könyvecskék BÅ‘dey János megkapó fotóival, az egyes utakat felrajzoló térképekkel és Zubreczki értÅ‘, figyelmes, ugyanakkor megkapóan személyes stÃlusú, szövegeivel kitűnnek a mai épÃtészeti könyvek közül – ugyanis nem a szakmának szólnak, hanem bárkinek, aki szÃvesen megnéz egy-egy izgalmas épületet, sÅ‘t akár biciklire pattan, hogy a nyomába eredjen egy tájegység templomainak. Hiszen – ahogy a szerzÅ‘ is Ãrja bevezetÅ‘jében – egy templom nem csupán egy közösség hitérÅ‘l, ÃzlésérÅ‘l, egy épÃtészeti korszak jellegzetességeirÅ‘l tanúskodik, hanem magán hordozza az adott táj geológiai karakterét, anyagait, hangulatát, a környék sok száz esztendÅ‘s történelmét és a ma ott élÅ‘k mindennapjait.
Az új kötet most a Balaton közvetlen és kissé távolabbi környékét fedezi fel, csaknem 200 templommal ismertet meg – sÅ‘t, néhányról, amelyek már elpusztultak, vagy állnak, de nem jutott nekik külön fejezetnyi hely a könyvben – ha pár mondattal is, de krónikási hűséggel beszámol. Akárcsak a sorozat elsÅ‘ két kötetében, a templom szó ezúttal is a legkülönbözÅ‘bb vallások szakrális célú épületeire vonatkozik, sÅ‘t olyanokra is, amelyek már régóta nem szolgálnak hÃvÅ‘ket; a Krisna-völgy posztmodern ihletésű épületeirÅ‘l ugyanúgy beszámolót kapunk, mint a zalaszántói buddhista sztúpáról, a Tihanyi-félsziget kora középkori barátlakásairól, a romos állapotú középkori tornyokról, vagy a balatonfüredi egykori zsinagógáról, ami nemrég Zsidó Kiválóságok Háza néven kulturális funkcióval éledt újra.
Az oldalakat lapozva nem lehet nem észrevenni, milyen gazdag a Balaton vidéke a középkorból fennmaradt templomépületekben. NémelyikbÅ‘l csak a kapuzat vagy egy-egy falrész maradt, mint az eredetileg katolikus litéri templomból, melyet az 1700-as években a reformátusok épÃtettek át, másutt viszont – például a keszthelyi temetÅ‘kápolnában – falfreskók is túlélték az évszázadokat. Külön könyvért kiált ez a bÅ‘séges középkori anyag, még a késÅ‘bbi barokk, századfordulós vagy akár 20. század közepi átépÃtésekkel együtt is.
Zubreczki nem véletlenül nevezi magát épÃtészeti mesemondónak: valóban vérbeli mesélÅ‘. Minden ház-meséje egyformán fontos, legyen az a magyar államisággal szinte egyidÅ‘s tihanyi apátság, vagy egy pár éve épült templom, a Makovecz Imre életművének csúcsaként számon tartott siófoki evangélikus istenháza, Nagy Tamás vagy Kotsis Iván boglári templomai, vagy a Szigligeten magányosan álló Avasi rom. A mesélÅ‘ mindegyiknek nagy figyelmet és csaknem azonos mennyiségű szöveget szentel – hiszen a túrázó, a felfedezÅ‘ nem méricskél, hanem ismerkedik, élvezi a hűs falak, a csöndes templombelsÅ‘k atmoszféráját, a megannyi történelmi epizódot, ami az egyes helyekhez kötÅ‘dik, a pannon táj szépségét és az épületek méltóságát. És ez az élvezet azzal is gazdagodik, hogy Zubreczki szinte észrevétlenül elmagyaráz egy-egy épÃtészeti kifejezést, közelebb viszi a szemlélÅ‘t egy-egy apró részlethez, annyira, hogy az olvasó úgy érzi, az Å‘ élményeit fogalmazza meg, együtt gyönyörködnek a látványban. Mindehhez BÅ‘dey János csodálatos fotói is hozzájárulnak, amelyeken nem csupán a templomok, de maga a táj, a környezÅ‘ hegyek és a Balaton szépsége is feltárul. A kicsike kötet nagy kincs, nyaralóknak és helybélieknek, épÃtészeknek és utazóknak, túrázóknak és bringázóknak egyaránt kéznél kell lennie.