Prima Primissima díj 2022
Építészet kategória: Sugár Péter
December 2-án a Művészetek Palotájában ünnepi gálaest keretében adták át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselőit méltató idei Prima Primissima díjakat. Magyar építészet kategóriában Sugár Péter építész, egyetemi tanár kapta az elismerést, Prima-díjat Getto Tamás és Váncza László kaptak.
Dr. habil. Sugár Péter 1980-ban végzett a BME Építészkarán,1986-ban a Mesteriskolán. Ybl-, Pro Architectura és kétszeres Budapest Építészeti Nívódíjas építész, a tolcsvai OREMUS, a villányi Sauska borászat, a Lánchíd 19 Design Hotel, a Graphisoft Park fogadóépülete, a balatonfüredi műemlék-zsinagóga kulturális hasznosítása, a Dohány utcai emlékfal tervezője. Oktatói-kutatói területe az identitás, a kontextus és az ornamentika, a szociális és a közösségi építés, amelyet a gyakorlatban is megvalósít hallgatóival. A Széchenyi Akadémia tagja, a BME-n 20 éve tanít. 2021-ben megkapta az építészek „fair play” díját, a Kotsis Iván-érmet.
Getto Tamás DLA építész, belsőépítész, egyetemi tanár 1983-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán. Tervező cégét 1991-ben alapította. 2009-ben a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar Breuer Marcell Doktori Iskolájában DLA-fokozatot szerzett, 2012-ben habilitált. Pécs kortárs építészetének meghatározó alakja. Alkotásaival érzékenyen reagál a táji és épített környezetre, korszerű, a mai igényeket, életmódot szolgáló házakat, enteriőröket hoz létre. Hitvallása szerint az építészetben a műszaki tudomány és a művészet szétválaszthatatlan egységet alkot. Az Ybl-díjas építész 2002 óta az Építész Mesteregylet Mesteriskolájának mestere, jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem professzora, az Építészeti Intézet Szakvezetője.
Váncza László építész 1988-ban BME Építészmérnöki Karon diplomázott. 1990-1991 között elvégezte a MÉSZ Mesteriskoláját. 1996-ban alapított saját irodát, mely ma Váncza Művek Építészeti Műterem néven működik. Az építész munkái közül városi lakóházai mellett fontos kiemelni Balaton-felvidéki épületeit (Révfülöp, Mindszentkálla, Köveskál), Budapesten, az A38 Kulturális Állóhajó építészeti és belsőépítészeti kialakítását (Miltényi Miklós építésszel) valamint a Szegedi Dóm restaurálási és fejlesztési munkálatainak vezetését (I. ütem a 3H Építésziroda Kft.-vel közös tervek alapján valósult meg). 2009-ben munkásságát Ybl-díjjal ismerték el.