• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • A hibrid épületek jövője

    Water-filled Glass

    Szöveg: Gutai Mátyás
    Fotók: WATER-FILLED GLASS LIMITED

    A Water-filled Glass vagy Víz-üveg egy új üvegtechnológia, amely egyaránt alkalmazható ablaküvegként vagy teljes függönyfalként; tetők esetében pedig tetőablakokként, üvegbevilágítókként, de akár teljes üvegtetőkként is beépíthető.
    A technológiai újítást a szigetelt üvegpanel rétegei között zárt rendszerben átáramoltatott vízréteg jelenti, annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegye az épületek energiafogyasztását, akusztikáját és növelje a belső terek hőkomfortját. A technológiát három építészmérnök fejlesztette ki: Dr. Gutai Mátyás, Abdolfazl Ganji Kheybari és Schinagl Dániel, akik a startup Water-Filled Glass Limited alapítói. A vállalat küldetése, hogy az innováció révén az épületeknek korlátlan üveghasználatot biztosítson, a normál szigetelésű üvegek komprumisszumait mellőzve maximális hozzáférést nyújtson a természetes napfényhez és a kilátáshoz, mindezt a bolygó károsítása és környezetszennyezés nélkül. Az üveg növeli az épületek energiaigényét, és az új üvegfejlesztésekkel csak növekszik az előállítással járó széndioxid-kibocsátás, az újrahasznosítási arány alacsony, amely az új innovációkkal még tovább csökken.
    A víz számos előnnyel jár az energetikai teljesítmény szempontjából. Kis mennyiségben is nagy hőtároló tömeget képez, javítja az akusztikai ellenállást és blokkolja a hősugárzást, ami ideálissá teszi üvegszerkezetekkel való alkalmazására és ezáltal magas sugárzáskontrollt biztosít. Ezek az előnyök már önmagában is kedvezőek, azonban nem magyarázzák meg a WFG által kínált teljes energiamegtakarítást. Az igazi különbség az energiafogyasztásban akkor jön létre, amikor a víz átáramlik a szerkezeten.
    Az első prototípus épület Kecskeméten épült, és a Water House 1.0 nevet kapta. Az épületet háromrétegű WFG panellel terveztük, amely egy külső argonréteggel rendelkezik, hogy elérje az EU-ban előírt minimális U-értéket. A szerkezetet a WFG tesztelésére használtuk. A rendszert egy hőszivattyúval és egy nagy szezonális hőtárolóval kombináltuk, amely a nyári meleget későbbi felhasználás céljából tárolta.
    A második épület, a Water House 2.0 a tajvani Feng Chia Egyetemen épült. A ház meleg éghajlatra lett tervezve, kétrétegű WFG panellel, argon szigetelés nélkül. Az üveghomlokzat itt is dél felé néz, hogy maximalizálja a napenergia-nyereséget. Mindkét „vízházhoz” az üveget bevonat vagy árnyékolás nélkül terveztük, minimálisra csökkentve a benapozásra és a kilátásra gyakorolt hatást. Ezzel is megmutattuk, hogy a WFG új lehetőséget teremt az építészek számára az üvegépítészetben: teljes transzparenciát kínál, annak minden káros hatása nélkül.
    A WFG kutatási vízióként indult, és napjainkban termékké és valósággá válik. A Water-filled Glass Limited néven induló startapunkon keresztül építészekkel, építőkkel, gyártókkal és épülettulajdonosokkal együtt olyan projekteken dolgozunk, amelyek célja, hogy egy jobb jövőt építsünk, ahol az üveg alkalmazása az építészetben nem jár hátránnyal. Célunk, hogy nemcsak fenntartható transzparens építészetet hozzunk létre, hanem megváltoztassuk az üveg szerepét az építészetben.