A jövő bázisa
Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltár Nyílt Kutatási Adatforrástár, Miskolc
Építész: Puskás Péter
Szöveg: Ulrich Tamás
Fotók: Zsitva Tibor
A Miskolci Egyetem területén a Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár megvalósulásával egy európai szintű korszerű tudásközpont, valamint ahhoz kapcsolódó könyvtári, levéltári bázis épült meg. A beruházás keretében az új központ létrehozásával országosan is egyedülálló módon létre jött egy felsőfokú oktatási intézmény és egy közgyűjtemény intézményi szintű együttműködésének módszertani alapja, lehetővé vált az egyetemi oktatás különböző tudományterületeinek és a nemzeti örökségnek, mint oktatási és tudományos adatforrásoknak az összekapcsolódása.
Az eredeti könyvtárépületet és a könyvraktárt 2017-ben védett egyedi épített örökségnek minősítették, és ugyanekkor fogalmazódott meg a felújítás, bővítés programja is. A tervezési program öt elemből állt: a Könyvtár, Levéltár és Múzeum meglévő épületének átalakítása, felújítása, korszerűsítése; a hatszintes könyvtári raktár – repozitórium felújítása; korszerű épületszárny építése az új levéltári raktárépület céljára; új irodai épület építése a Magyar Nemzeti Levéltár Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltár részére; a négy épület között egy központi közlekedőmag létrehozása. A beruházás egyik legfőbb célja a Vármegyei Levéltár és a Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum közös infrastruktúrájának kialakítása volt, melynek értelmében a vármegyei levéltár az egyetem területén új épületeket kapjon, amelyek tartalmazzák a szükséges irodákat, raktárakat, kiszolgáló helyiségeket. Sor került az Egyetemi Könyvtár, Levéltár, Múzeum raktár tárolási kapacitásának növelésére is. A Módszertani Központ funkció és a digitális információforrások szolgáltatása mellett cél volt egy közös innovatív belső tér és egy mini tudományos látvány- és élményközpont létrehozása. Fontos szempont volt, hogy az Egyetemváros újszerű, vonzó rendezvényhelyszínként működjön az egyetemisták és a város lakói számára is.
A komplexum egészének telepítése, az új és tömegek formálása kiegyensúlyozott, harmonikus tömeg, homlokzati kialakítása a jelentőségéhez méltó emblematikus megjelenésű, az új, úttörő funkcióval együtt kortárs építészeti gondolatot sugároz. Az új levéltári épület homlokzatai finom geometrikus szerkesztésűek, átgondolt a kubusok és a hiányok aránya, az egész együttes egységes, elegáns megjelenésű.
Megbízó: Miskolci Egyetem
Generáltervező: Műépítész Építészeti Tervezőiroda
Felelős tervező: Puskás Péter
Építészek: Kocsis Szilárd, M. Bacskai Andrea
Építész munkatársak: Zielem Rita, Deres László, Cristobal Romero
Belsőépítészet: B. Szabó Veronika, Major György
Tartószerkezet: Kerényi László
Gépészet, energetika: Csekő Zoltán
Erősáram: Münnich Gábor
Gyengeáram, tűzjelző: Marjai Pál, Malinkó Nándor
Közlekedés, közmű: Márkus György
Táj- és kertépítészet: Dobos Sára
Akadálymentesítés: Gráf Ottó
Tűzvédelem: Gabóczi Tibor
Kivitelező: Fejér -B.-Á.-L. Zrt., Épkar Zrt.