A kettészakÃtott út
Katyń Múzeum, Varsó
ÉpÃtészek: Jan Belina-Brzozowsk, Konrad Grabowiecki, Jerzy Kalina, Krzysztof Lang
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: Juliusz Sokolowski
2017 Å‘szén készült el az a múzeum, amely a lengyel történelem egyik katasztrófájáról fél évszázados elhallgatás-elhazudás után végre méltó módon tud megemlékezni. A varsói BBGK Architects KatyÅ„ Múzeuma az épÃtészet és a tájépÃtészet határán egyensúlyozó alkotás, amely átadásának évében, 2017-ben az Európa legjobb épületeit dÃjazó Mies van der Rohe Award egyik döntÅ‘se lett.
Az 1940 áprilisában megölt, több mint húszezer lengyel tartalékos állományban lévÅ‘ katona- és rendÅ‘rtisztet – akik civilben magas rangú hivatalnokok, orvosok, épÃtészek, Ãrók voltak, a lengyel értelmiség vezetÅ‘i – szovjet hadifogolytáborokból szállÃtották a katyÅ„i erdÅ‘be és további négy helyszÃnre, ahol agyonlÅ‘tték Å‘ket, és az áldozatok testét tömegsÃrokban hantolták el. 1943-ban lengyel vasúti sÃneket karbantartó kényszermunkások fedezték föl az egyik tömegsÃrt. 1945 után egészen a rendszerváltásig a németeket tették felelÅ‘ssé a történtekért, csak 1990-ben ismerte el a Szovjetunió, hogy az NKVD tisztjei hajtották végre a vérengzést.
A fél évszázados némaság után lassan tisztázódtak a részletek. Az áldozatok hozzátartozóinak kálváriája a lengyel nemzeti identitás súlyos töréspontja lett. A gyászhoz tragikus újabb adalék is járult: 2010-ben a katyni helyszÃnén tervezett állami megemlékezésre utazó repülÅ‘ lezuhant, és összes utasa – a lengyel politikai elit nagy része, köztük Lech KaczyÅ„ski államfÅ‘ – életét vesztette.
Nem véletlen, hogy a varsói új múzeum elsÅ‘sorban nem a történelmi hátteret és a tragédia következményeit jelenÃti meg, hanem azt a mély fájdalmat, ami a hiányból és az azt követÅ‘, sokáig tartó némaságból fakadt. A múzeum helyszÃne a Varsó központjától gyalogos sétával megközelÃthetÅ‘, erdÅ‘s domb lett, amelyen a 19. században a cári orosz katonaság által épÃtett citadella áll. A vakolatlan vöröstéglából épült erÅ‘d egy része még ma is katonai objektum; kialakÃtása a kor jellegzetes erÅ‘dÃtményeinek szerkezetét követi. A KatyÅ„ Múzeum a Citadella két szintjét foglalja el, de kiegészül egy nagyszabású szabadtéri installációval. Az erÅ‘d egyik kapujához tört vonalú, a terep lágy emelkedÅ‘ibe nyers, támfal nélküli vájatokkal belevágott út vezet. A bejárattal szemben egy szabályos négyzetben 90 gyertyánfa áll, akár egy szakasz katona, fegyelmezett, egyenes testtartással. A négyzet elÅ‘tt egy csupasz, jeltelen tölgyfa kereszt és egy zászlórúd magasodik.