Biomorf épÃtészet
Budakeszi új piaca
ÉpÃtészek: Bártfai Szabó Gábor, Horváth Zoltán
Szöveg: Móré Levente
Fotók: Bognár Benedek
A funkción túl a humor, a természethez való közvetlen kapcsolódás és a felsejlÅ‘ érett modernizmus közös erÅ‘vel teremtenek izgalmas impressziókat, amikor a Bártfai-Szabó Gábor, Horváth Zoltán és alkotótársaik tervezte új budakeszi piacon sétálunk. Az együttes talán legfÅ‘bb érdeme, hogy játékossággal kÃvánja felhÃvni magára a figyelmet. Budakeszi piacának sorsa olyan történetként kezdÅ‘dött, amely nem ismeretlen a hazai épÃtészek elÅ‘tt: a Bártfai-Horváth ÉpÃtészműhely munkatársainak nagyjából másfél hét alatt kellett megterveznie, egy-két családi ház árából pedig kihoznia a fÅ‘városi agglomeráció egyik – eddig – fÅ‘tér nélküli településének új közösségi helyét. Az eredmény legalább annyira lett érdekes, mint amennyire a projekt utóélete lehet a közeljövÅ‘ben.
MeglepÅ‘en heterogén környezet alakult ki az elmúlt évtizedekben Budakeszi centrumában, ahol ugyanúgy láthatunk székelykaput, mint fekete trapézlemez-burkolatú lapostetÅ‘s üzletet, vagy egy-egy bántóan rossz, kisebb házat. A tervezÅ‘k feladata nem volt kevesebb, mint olyan karakterképzÅ‘ elemet alkotni ebben a térben, amely a hangsúlyeltolódás – és ezzel a figyelem elterelésének – reményét is kÃnálja. Választásuk gyermeki, meseszerű szimbólumra esett; segÃtségükkel átélhetjük, milyen lehet hangyának lenni a pitypangok alatt.
Valaha itt egy kissé ügyetlenül elhelyezett parkoló terült el, amely mögött egy kisebb telken, jobb hÃján fedetlen asztalokkal működött a piac hétvégenként. Az alaphelyzeten nem változtatva a tervezÅ‘k megfordÃtották a sorrendet: a telket északról határoló középület elé került a parkoló, amelynél egy kis zöldÃtésre is lehetÅ‘ség nyÃlt; délre, a FÅ‘ út mellé pedig a piactér. A szomszédos buszforduló és a piac közé annak védettségében – és a vizuális kapcsolatrendszert is javÃtva – keskeny, hosszanti, filigrán, végein homogén betonelemekkel zárt, karcsú oszlopokra támasztott vasbeton tetÅ‘zetet emeltek. Az alatta elhelyezett épületek elzárják a piacot a buszfordulótól, és ezzel fizikailag is kettéosztják a Dózsa György teret. Az itt álló, szokványos, széles párkányzatú, földszintes, BKK-épületet fával burkolták és a beton tetÅ‘ alá rejtették, ezáltal egybevonva az ide került további két üzlethelyiséggel, mosdóval és a fedett átjárókkal. A vasbeton tetÅ‘zet a ’60-as évek betonszerkezeteire emlékeztetÅ‘, könnyed, légies alkotás, amelyhez kiválóan illeszkednek a látszólag véletlenszerű, valójában kötött rendben felhelyezett, hÅ‘kezelt faburkolat lécei, amelyek minden épÃtett elemen, Ãgy az épÃtmény tengelyébÅ‘l kissé kiforduló BKK-épületen is megjelennek.
A buszforduló felszámolását követÅ‘en (a terület hasznosÃtásának tervezése jelenleg is zajlik) ez a keskeny, és mintegy 40 méter hosszú épÃtmény izgalmas kapuobjektumként kötheti majd össze a piacot a buszok által elfoglalt területre telepÃtendÅ‘ új funkcióval. Kerülhet ide középület, de közpark is; a cél mindenesetre az, hogy Budakeszinek végre igazi központja, ha úgy tetszik, fÅ‘tere legyen.
Szerencsés módon a tervezÅ‘knek sikerült kihasználni a FÅ‘ utca felÅ‘li terepszint-emelkedést: a kialakult rézsű és az erre helyezett, a telket keretezÅ‘ betonfal, bár a dübörgÅ‘ forgalomtól nem tudja elzárni a területet, de segÃt távolságot tartani tÅ‘le. Az elsÅ‘ benyomás ellenére szigorú alaprajzzal képzett közterületen, kihasználva a terepadottságokat, a FÅ‘ utca és a piacot határoló mellékutca (Táncsics Mihály utca) felÅ‘l fokozatosan emelkedÅ‘ betonkerÃtés a piacfelügyelÅ‘ és gombavizsgáló kicsiny épületébe torkollik. Az ezzel szemközti, központi tér súlypontjait azonban nem ezek az elemek, hanem a csupán újraburkolt, régi piacasztalokat 300 négyzetméternyi egybefüggÅ‘ felülettel védÅ‘, hatszögekkel képzett tetÅ‘ adja. A pontalapra állÃtott, 3,5–4 méter magas, lécburkolatú acél ernyÅ‘szerkezetek virágmotÃvuma a projekt legfontosabb karakterjegye, alattuk merÅ‘ben szokatlan perspektÃvából szemlélÅ‘dhetünk: úgy érezhetjük, bogárként sétálunk a hatalmas virágok alatt. A tetÅ‘ csapadékvÃz-elvezetése gyakorlatilag láthatatlan, az acélszerkezet belsejében oldották meg, Ãgy semmi sem tereli el figyelmünket a pitypang-architektúráról. A helyiek kérésére rövidesen napvitorlákkal is kiegészÃtik ugyan az együttest (annak érdekében, hogy a legszélsÅ‘ asztalokat is védjék a közvetlen napfénytÅ‘l és az esÅ‘tÅ‘l), de megoldásuk egészen egyedi, könnyed és szokatlanul kedves térképzését ez sem zárja majd éles keretek közé. A kivitelezést jelentÅ‘sen nehezÃtette a vÃrushelyzet és az épÃtÅ‘anyag-hiány, de az alacsony költségvetés kényszere is szülte, hogy a korábbi parkoló burkolatát is felhasználták a terület rendezésekor, és a régi asztalok újrahasznosÃtása is örömteli.
ÉpÃtész tervezÅ‘k: Bártfai-Szabó Gábor, Horváth Zoltán – Bártfai-Horváth ÉpÃtészműhely Kft.
ÉpÃtész tervezÅ‘társak: Agyagási Iulia, Fekete Csilla, Papp Zsombor, Peitl Péter
Statika: László Zoltán
Elektromos tervezés: Beharka Zsolt
Gépészet: Varga Márton
Kerttervezés: Buella Mónika
Kivitelezés: Kókai János – Hansa Kft.