Érdemes-e Zsámbékra modern épÃtészetért kirándulni?
A Zsámbéki KeresztelÅ‘ Szent János Iskolaközpont átalakÃtása és bÅ‘vÃtése
ÉpÃtész: Kovács Zoltán
Szöveg: Dévényi Tamás
Fotók: Danyi Balázs
Az idén kilencszáz éves premontrei szerzetesrend Zsámbékra 100 évvel késÅ‘bb érkezett meg, és 1475-ig volt az övék a KeresztelÅ‘ Szent János tiszteletére épült monostoruk. Komoly elégtétel, hogy az alapÃtó Ainordi (Aynard) lovag 1200 körüli kÅ‘várának romjaira épült barokk kastélyban talált újra otthonra a szerzetesrend – ezúttal nÅ‘i – rendháza. 1990- tÅ‘l tanÃtanak a fehér nÅ‘vérek a faluban, 2006- tól a kastélyban is.
A premontrei rend helyi újraalapÃtását az 1989-ben visszaállt GödöllÅ‘i (férfi) Premontrei Perjelségnek köszönhetjük, Å‘k hÃvták ide tanÃtani a külsÅ‘vati nÅ‘véreket. GödöllÅ‘n az 1990-es évek végén Holnapy D. Márton atya épÃtész végzettségének és szakértelmének köszönhetÅ‘en progresszÃv épületek jöttek létre. Turányi Gáborhoz fordult, akinek acélfa szerkezetű tornaszÃne (1995–1996) volt az elsÅ‘, majd az követte az akkor Turányi irodájában dolgozó Kalmár László tornacsarnoka (2000–2001), mindkettÅ‘ a kor jelentÅ‘s épÃtészeti alkotása volt. Ebbe a sorba illeszkedik a Fonyódi Mariann, Kalmár László és Turányi Gábor által tervezett (szerényen publikált) új zsámbéki SzakmunkásképzÅ‘ és Speciális Szakiskola tervezése 1999-ben, amelyet 2003-ban adtak át.
A mostani átalakÃtást tervezÅ‘ Kovács Zoltán tanulmányai alatt az akkor még kötelezÅ‘ katonaság helyett a polgári szolgálatot választotta: Zsámbékra ment Márton atyához, és kijárhatott vele az épülÅ‘ szakiskolához. KésÅ‘bb az atya eskette Zoltánt és Tündét, Å‘ keresztelte meg a gyermekeiket is. Ilyen személyes természetű dolgokat nem szokás egy épÃtészeti elemzés során leÃrni – de olyan szép, hogy képtelen voltam kihagyni.
MegbÃzó: GödöllÅ‘i Premontrei Perjelség
ÉpÃtészet, belsőépÃtészet: KollektÃv Műterem Kft.
Vezető tervező: Kovács Zoltán
ÉpÃtészek: Kovács Zoltán, Golda János
ProjektvezetÅ‘ épÃtész: Csontos Gyula
ÉpÃtész munkatársak: Alkér Katalin, Jani Anna, Nagy Gábor, Ostoroczky Nóra, Páhy Réka, Pászli Herta, Tóth Annamária, Tusor Katalin, Ujfalussy Domonkos, Vermes Dániel
Statika: Schreiber Józsefâ€
Gépészet: Fejes Tamás
Elektromos tervezés: Rajkai Ferenc
Tűzvédelem: Szökő Csaba
Műemléki kutatás: Kralovánszky Réka, Szabó Zoltán
KülsÅ‘ közmű: BÃró Attila
Környezetterv: Kontra Dániel, Király-Salgó Borbála
Közlekedés: Wettstein Miklós
Konyhatechnológia: Gauland András, Újvári Krisztián
Akusztika: Fürjes Andor Tamás