Felragyogó mérföldkő
Nordic Light irodaház, Budapest
Építészek: Paulinyi Gergely, Reith András
Szöveg: Mizsei Anett
Fotók: Bujnovszky Tamás
Egy építészeti alkotás megtapasztalása sosem állóképek sorozataként történik, hanem integrált módon, fizikai és szellemi jellemzőit együtt érzékelve. Megerősíti a befogadót önnön létezésében és tudatosítja a világban elfoglalt helyét.1 Mégis vannak házak, amelyek szinte „meghívják” a fotográfust. Ikonikus képek születnek róluk, amelyek bejárják a világot és beépülnek a kultúránkba. A Nordic Light azonban nem fotóra komponált ház: koncepciója alapjául a mozgást, az élő megtapasztalást választották a tervezői.
A kifinomult koncepció, a precíz kivitelezés, a gondosan megválasztott és nagy tudással alkalmazott anyagok az építészek kezei alatt olyan minőséget hoztak létre, amely természetesen a fotókon is megjelenik. Ugyanakkor a ház arculatát meghatározó idea nem ábrázolható állóképeken. Szemben azokkal a házakkal, amelyek jóformán úgy kerülnek ki a tervezőasztalról, hogy képmásuk publikációjára hivatottak, a Nordic Light személyes találkozást kíván.
Elsősorban igaz ez főhomlokzatának üveg lamella-sorára. A Mérték Stúdió építészei a parametrikus tervezési metódusokat kihasználva alkották meg a finoman metszett üveglemezek szabálytalan, lágy íveit. A véletlenszerűség illúzióját a legújabb technikai fejlesztések segítségével hozták létre, modellezve azt a néhány másodpercet, amíg a Váci úton közlekedő ember elsuhan az épület előtt és Budapest „irodafolyosójának” heterogén közegében egy pillanatra megéli saját sebességét a ház látványán keresztül.
A homlokzat finoman hullámozni látszik, a tervező és az előtte elhaladó egy pillanatra találkozik ebben a mozdulatban. Nem szükséges a gyorsforgalmi út sebességét felvennünk, hogy részünk legyen abban az optikai játékban, amelyet az alkotók létrehoztak. Az üveghomlokzat elé helyezett lamella-sor átfedései az átlátszatlantól az áttetszőn át feloldják az épület éles kontúrjait, elbizonytalanítva a szemlélőt az épület és az égbolt határvonalának egyértelmű érzékelésében.
- Építész generáltervező: Mérték Építészeti Stúdió Kft.
- Vezető tervezők: Dr. Paulinyi Gergely DLA, Dr. Reith András PhD
- Projektvezető építész: Vámossy István
- Építész főmunkatársak: Burián Gergő, Fülöp Orsolya
- Építész munkatársak: Debreczeni Péter, Gáspár Gabriella, Gulyás Róbert, Lukács Zsombor, Reviczky Zalán, Somodi-Ridzi Júlia, Szécsi Margó, Vida Lóránt
- Üveg lamellasor parametrikus tervezői: Botzheim Bálint, Nyírő Zsolt
- Tartószerkezet: Gecsényi Róbert, Lakos Gellért
- Épületgépészet: Kolarovszky László
- Épületautomatika: Labádi Mihály
- Elektromos tervező: Üveges Zoltán
- Kertépítészet: Csontos Csenge†, Gyüre Borbála
- Megrendelő, építtető: Skanska
- Kivitelezés: Skanska