Fénygolyók
ÉlÅ‘kép SzÃnház
Tervező-rendező: Bérczi Zsófia
Szöveg: Szegő György
Fotók: ÉlÅ‘kép SzÃnház
A Fény Mestere 2018 dÃjátadójának közönsége különleges társművészeti élményben részesült: az ÉlÅ‘kép társulat elÅ‘adta az eredetileg 60 perces Fénygolyók cÃmű elÅ‘adásuknak a Bérczi Zsófia rendezÅ‘ által 15 percbe tömörÃtett változatát. A látványcentrikus bemutató műfaja nehezen pontosÃtható, leginkább költÅ‘i szöveggel, tánccal, zenével, fénykellékekkel komponált, hangsúlyosan összművészeti szÃnházként tudnám leÃrni.
A társulat Lepkévé válás cÃmű elÅ‘adásának különleges látványvilágával már 2009-ben foglalkozott a folyóiratunk. A budapesti Trafóban, Szkénében, Bakelitben, Egerben, Békéscsabán elÅ‘adott mű a 2016-os teheráni Fadjr Fesztiválon nemzetközi sikert is aratott, a közönség kivételes élményként élhette meg az elÅ‘adott futurisztikus átváltozás-mÃtoszt. Az épÃtett tér és a mozgás kapcsolatát kutató társulat a Műcsarnok 2014-es ÉpÃtészeti Szalon kiállÃtásának kÃsérÅ‘eseményeként is elÅ‘adott Hullámtér produkciójának rádióvezérlésű, a szÃnészek gesztusaival egybeforrt, tánccá formált kellékeit ugyanúgy Tankó Barnabás készÃtette, mint most a Fénygolyók eszközeit. Ugyancsak a Műcsarnokban, 2017-ben a Természetművészet kiállÃtáson adták elÅ‘ az ÉlÅ‘ felszÃn c. művet, ennek zenéjét ifj. Kurtág György komponálta. Itt a játszók egy csillagbolt-szelvényre vetÃtett videó-mű képeivel szinkronban mozogva, alulról formálták a vÃzszintes felszÃnt, ami szemünk láttára változott, mint látványos geoplasztika vagy fényszobor.
A Fénygolyók (zene: Gerzson János) egy hangsúlyos fényeffektekbe ágyazott költÅ‘i vÃzió. A prológus egypercnyi sötétségében egy modern nyelven megfogalmazott Å‘si tanÃtás hangzik el. Nem a Biblia, nem a Zohár, hanem egy ezoterikus ihletésű szöveg Mallász Gitta Az angyal válaszol1 cÃmű művébÅ‘l, ami régóta foglalkoztatja a Fénygolyók rendezÅ‘jét, aki néhány hónapig a jeruzsálemi School of Visual Theatre ösztöndÃjasaként dolgozott e témával.