• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Földből, napból

    Szolárház, Bárdudvarnok

    Építész: Medgyasszay Péter
    Szöveg: Götz Eszter
    Fotók: Páli János

    Egy elszánt – és nem utolsósorban rendkívül felkészült – villamosmérnök megrendelésére készült Bárdudvarnokon az első magyarországi szolárház Medgyasszay Péter és munkatársainak tervei alapján. Medgyasszay évek óta foglalkozik a környezettudatos építés elméleti és gyakorlati oldalával, különös tekintettel a hagyományos építőanyagok és a korszerű technológiák együttes alkalmazására. Irodája az ökológiailag felvállalható és gazdaságilag fenntartható, emberbarát építészetért dolgozik.
    A szolárházra egy budapesti agglomerációból Somogyba települt, hétgyermekes családtól kapott megbízást, akik természetközeli és egészséges helyen kívánták felnevelni a gyerekeiket. 2019-ben indult a közös tervezés – a családapa mérnöki készségei jelentősen hozzájárultak az építési megoldásokhoz –, és 2022 végén be is költözhettek. Mivel az országban ez az első ilyen jellegű lakóház, svájci és németországi előképekhez fordultak, de minden részlet egyedi módon állt össze. Az iroda dinamikus épületszimulációs számításokkal elemezte, mennyi energiát fogyaszt a ház az adott helyen, a tervezett tájolásban, mennyi hőt ad le a környezetének, milyen az átszellőzési mutatója, mennyi pára csapódik le a felületeken. Módszeresen végigkutattak több lehetőséget: a tégla- vagy a vályogfal a jobb megoldás? Milyen a ház teljes életciklusának környezetterhelése? Milyen szigetelési, benapozási mutatók a legoptimálisabbak? Hogyan képes tárolni az épület a napenergiát és mire, milyen arányban lehet azt felhasználni? A számítások szerint a tervezett lakóház fűtési primer energiaigénye alacsonyabbnak mutatkozott, mint egy passzívháznak – hővisszanyerős szellőztetés nélkül –, annak köszönhetően, hogy az átlagos épületeknél lényegesen több napenergiát képes tárolni és hasznosítani.
    A ház kulcsa a tökéletes déli tájolás. Ez a passzív szoláris elem: szinte csak délre néző ablakok vannak, a háznak ez az oldala gyakorlatilag 42 nm-nyi tiszta üvegfelület. Az itt beérkező napsugárzást a a falakba és a födémekbe épített vályog a fűtési időszakban hosszan képes tárolni. Nyáron fix, mobil és zöld árnyékolók védik a túlmelegedés ellen, valamint a nagy üvegfelületek előtti tornác, ami úgy lett kiszerkesztve, hogy nyáron a déli nap ne érje az üvegeket. Tetőtéri ablakok nincsenek, hogy nyáron ne kelljen klimatizálni a helyiségeket. Az aktív szoláris hasznosítást a ház tetejére tervezett 6 kW-os napelemrendszer biztosítja, amely éves szinten 100%-ban fedezi az épület fűtési és melegvíz-termelési energiaigényét a megújuló energiaforrásból. A fűtés energiaigényét az épületre szerelt napelemekhez kapcsolódó elektromos radiátorok biztosítják. A ház nem csupán egészséges és energiakímélő, de az építés során bebizonyosodott, hogy semmivel sem drágább, mint bármilyen más épület felhúzása, csupán az élő munkaerőigény több a szokásosnál. A bárdudvarnoki kísérlet így minden szempontból sikeresnek és követhetőnek bizonyult.

    Építész: Medgyasszay Péter
    Építész munkatársak: Sárkány Vivien, Czapek Ádám
    Dinamikus épületszimuláció: Medgyasszay Péter
    Statika: Antalóczy Dávid
    Tűzvédelem: Garabics Tibor