• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Határfeszegetés fizikai és szellemi térben

    Általános iskola, Szentpéterfa

    Építészek: Cseh András, Tátrai Ádám, Németh Dávid, Élő József, Köninger Szilárd
    Szöveg: Somogyi Krisztina
    Fotók: Alex Shoots Buildings / Alexandra Timpau, CAN Architects

    A CAN Architects számára építészet és tanulás összekapcsolása alaptéma: legyen szó épített környezeti nevelésről, a téralakítás elméleti keretrendszeréről vagy konkrét iskola tervezéséről, a cél a pedagogizált környezet újrafogalmazása rögzült toposzok felbontásával, kísérleti gondolatok bevezetésével. A Szentpéterfán megépült iskolaátalakítás és -bővítés ilyen értelemben összegző munka. Más szempontból nézve kezdet: egy új téri modell bevezetésének első gesztusa.
    Milyen a 21. század iskolája? A kérdés régóta foglalkoztatja a CAN építészeit és – közösségi szemléletükhöz hűen – az általuk létrehozott csapat szaktervezőit, pedagógusokat és pszichológusokat. Munkásságuk során fontos tézisek születtek meg részint szakirodalmi háttérre, részint saját kísérleteikre támaszkodva: (1) a különböző korú gyerekek számára más tér ideális, (2) az iskolaközpontokat érdemes felbontani házakra, (3) a házak téri struktúrájára eltérő, (4) az osztálytermek formálása is eltérő, (5) kint és bent kapcsolata különösen fontos, (5) a világítástechnikai és akusztikai jellemzőkkel kreatív módon szükséges foglalkozni, (6) az iskolában a közösségi élet tereit erősíteni szükséges. Ez a térpedagógiai program Szentpéterfán rögzül elsőként: tézis épület ez, talán olyan hatású, mint amilyen a ’40-es évek végén Kismarty-Lechner Kamill szikszói iskolája volt, amely a zsibongó szónak és térnek a megszületését jelenti. Hasonlóan, a CAN építészeinek is vannak saját szavaik, amelyek típustereket jelölnek: „Sutos tanterem”, „Forgó tanterem” és „Gengülő”.
    A kisiskolások tere az utcafronton lévő volt iskola átalakításával jött létre. Az optimális tantermi konfiguráció itt a kisgyermekek számára a „sutos” tanterem. A szó utalás a parasztházak kályha és a fal közötti kuckójára, ahova behúzódva melegben és biztonságban érezhette magát a gyerek. Az osztály végében egy megemelt, színnel hangsúlyozott, textillel bélelt behúzódós rész ez, ahol lehet pihenni, más testi pozícióban hallgatni, figyelni. A felsősök része a telek belső részében lévő új építésű szárnyban kapott helyet, amelynek formálása bátrabb, szabadabb. A homlokzatokat erőteljes, méretes nyílások ritmizálják, sejtetve, hogy az alapvető állítás a belső és külső térkapcsolatok megteremtése. Az új épület központi része a gazdag tériségű aula, amely étteremként, gyülekező térként, sőt az egyik irányba elhúzható fallal természettudományos előadóként is funkcionál. Az aula közepére izgalmasan formált kürtő világít be, az emeletre felvezető lépcsőt lelátóként alakították ki.
    A felsős szárny legfontosabb téri állítása ismételten az osztálytermeké. A „forgó tanteremnek” nevezett, trapéz alakú, saját fejlesztés többféle tanulási módot támogat (frontális, beszélgetős és csapatmunka) és egyben akusztikai pozitívuma is van. Az építészek a diákok bevonásával együtt tűztek ki és jelöltek meg krétával a gyepen egy termet, ennek imitált belakása fontos érzelmi kapcsolat, elköteleződés lett számukra.
    A legfontosabb építészeti elemről azonban nem a két átadott épület, hanem a köztük lévő piros előtető, egyfajta sztoa, amely mint egy csáp köti össze az épületeket. A lendületesen formált, oldalról nyitott, tetővel zárt folyosó nem csak vizuálisan megkerülhetetlen, hanem minden szempontból központi eleme az építészeti programnak. Az iskola életének szíve a közösség, ennek helyszíne nem belső, hanem külső tér. A vidéki, különösen a falusi iskolák szépsége, hogy jelentős udvar és kert kapcsolódik hozzájuk. Szentpéterfán is a természet határtalan szabadsága jó lehetőség. A földrajzi értelemben vett periféria centrummá válik ebben az új iskolaépítészetben.

    Generáltervező, építészet, belsőépítészet: CAN Architects
    Vezető építész tervezők: Cseh András DLA, Tátrai Ádám, Németh Dávid, Élő József, Köninger Szilárd
    Építész munkatársak: Beiermeiszter-Nagy Fanni, Beiermeiszter Tamás, Pati Barbara, Timár Anna Zorica
    Generálkivitelező: TAKÉP 2000 Kft.
    Építtető: Szentpéterfa Községi Önkormányzat