Ki korán kel…
HarmatgyűjtÅ‘ épÃtmények evolúciója
Szöveg: Botzheim Bálint
A KrÃm-félsziget délkeleti tengerpartján lévÅ‘ Feodószia városát egykor milétoszi görögök alapÃtották mint gyarmatvárost. A területen kevés a csapadék, ugyanakkor a tenger közelsége miatt a levegÅ‘ gyakran páradús. A legenda szerint a görögök a város vÃzellátását különleges épÃtményekkel oldották meg, amelyek a levegÅ‘ páratartalmából nyerték ki a vizet.
Egy francia-ukrán kutatókból álló csapat célul tűzte ki, hogy végére jár a dolognak. Kiderült, hogy a legenda nagyrészt egy orosz mérnök, Friedrich Zibold kutatásain alapszik, aki az 1900-as években a város mellett különleges épÃtményekre lett figyelmes. Óriási kÅ‘halmok, amelyekbÅ‘l kerámiacsöveken vÃz csöpögött kifelé. MeggyÅ‘zÅ‘dése volt, hogy a kÅ‘halmokat a görögök épÃtették azzal a céllal, hogy vÃzzel lássák el a várost. Hogy feltételezését bizonyÃtsa, Å‘ maga is épÃtett egy hasonló szerkezetet. A 20 méter átmérÅ‘jű, 6 méter magas kÅ‘halom 1 méteres kÅ‘fallal volt kerÃtve. Az egész egy középre lejtÅ‘ aljzaton nyugodott, ahonnan csÅ‘ vezette ki a kondenzált vizet. Zibold vÃzgyűjtÅ‘je működni kezdett, viszont a várakozásait alulmúlva csak nagyjából napi 300 liter vÃz gyűjtésére volt képes, ami nem nagy mennyiség.
1930-ban egy belga feltaláló, Achille Knapen tanulmányozta Zibold jegyzeteit, és elhatározta, hogy Å‘ is tervez egy vÃzgyűjtÅ‘ épületet. A kÅ‘bÅ‘l épült, kas formájú épület 14 méter magas, falai 3 méter vastagok. Belül azonban nem üres, hanem középen egy beton oszlop áll, amelyet Ãgy a levegÅ‘ körül tud járni. A beton oszlop Knapen elképzelése szerint éjszaka lehűl, és nappal is alacsonyabb hÅ‘mérsékletű marad, mint a kÃvülrÅ‘l beáramló levegÅ‘ harmatpontja. Azonban az elképzelés a gyakorlatban nem működött kellÅ‘ hatékonysággal, Ãgy az elvárt több ezer liter helyet csak napi néhány liter levegÅ‘bÅ‘l kondenzált vizet sikerült előállÃtani. A sikertelenség okát végül a francia-ukrán kutatócsoport számÃtásokkal igazolta. A következtetésük az lett, hogy a kÅ‘rakás nagy tömege nem segÃti a páralecsapódás beindulását. A köveknek a harmatpontál alacsonyabb hÅ‘mérsékletűnek kellene lenni, azonban éppen a nagy hÅ‘tároló tömegük miatt a hÅ‘mérsékletük viszonylag állandó, az évszaknak megfelelÅ‘en.
A vÃzgyűjtÅ‘knek azonban van működÅ‘ alternatÃvájuk is, amely a természetes reggeli harmatképzÅ‘dést használja ki. Az indiai Satapar településen az évi 100 harmatképzÅ‘déssel járó éjszakát kihasználva telepÃtettek vÃzgyűjtÅ‘t a helyi iskola mellé. Harminc fokban döntött felületekkel évi 9000 liter ivóvizet gyűjtenek össze a reggeli harmatból. A harmatgyűjtÅ‘ 500 négyzetméternyi felületet foglal el.
Hasonló elven működik a ködgyűjtÅ‘, itt függÅ‘legesen kifeszÃtett sűrű dróthálón (mesh) csapódnak le a vÃzcseppek, majd lecsöpögnek egy gyűjtÅ‘be. Fontos, hogy a környezeti adottságok megfelelÅ‘k legyenek, azaz a helyszÃnen legyen elég ködös nap az évben. Az Aqualonis kezdeményezés keretében már a világ több helyén telepÃtettek vÃzgyűjtÅ‘ rendszereket, amelyek rögtön felhasználható ivóvizet szolgáltatnak. A vÃzgyűjtés tehát nagyban függ a helyszÃni adottságoktól, a Marokkóba telepÃtett vÃzgyűjtÅ‘ például négyzetméterenként 22 liter vizet képes összegyűjteni egy ködös napon.
A ferde felületeknél még hatékonyabb megoldás a kúp formájú gyűjtÅ‘. Ez a természetben is megtalálható, amire jó példa kaktusztüske harmatgyűjtÅ‘ képessége. A Warka Water vÃzgyűjtÅ‘t részben a kaktusz példájából inspirálódva tervezte Arturo Vittori olasz épÃtész-designer. Ez egy könnyed szerkezet, amely egyszerűen megépÃthetÅ‘ bambuszból, jelenleg még fejlesztés alatt van, elsÅ‘sorban afrikai országokba szánja a tervezÅ‘.