Kő a kövön
Középkori templomrom-felújítások a ROM Vándor program mentén
Építészek: Mezős Tamás, Kelemen Bálint
Szöveg: Okrutay Miklós
Fotók: Okrutay Miklós, ROM Vándor projekt
Hazánk egyik vezető építőipari cége, a Market Építő Zrt. a társadalmi szerepvállalás lehetőségeit keresve jó érzékkel talált rá erre a tematikára. Saját menedzsmentjét és kivitelezői felkészültségét arra a célra kínálta föl, hogy az országszerte valamennyi tájegységben fellelhető középkori falusi templomromok közül válogatva újítson fel évente egy-két helyszínt.
A ROM Vándor program részeként eddig megvalósított munkák rendkívül ígéretes módon mutatják a szándék értékes voltát, ugyanakkor fontos tapasztalatok levonására is késztetnek.
A nyitányt a Pest vármegyei – milyen jól cseng a régi-új megnevezés, ha középkori távlatokba tekintünk – Tök község határában álló, 13. századi templomrom ismételt konzerválási munkái jelentették mintegy két évvel ezelőtt. Érdemes azonnal hangsúlyozni is a felújítás ismételt voltát, ugyanis e helyütt a 2000-es évek legelején már megtörtént egy teljes körű állagmegóvási munka. Csakhogy azt befejezve a gazdátlanság uralta a helyszínt, így alig húsz év múltán indokolttá vált a beavatkozás. Mindez máris a program talán legfontosabb figyelmeztetése: ha az adott helyszín nem lel gazdára, ha nem kerül be a település mindennapjainak gondoskodó világába, akkor félő, hogy elfecsérelt energiává lesz a ma még lelkes megújító szándék.
Tökön a romkonzerválás műemlékvédelmi gyakorlatának klasszikus példáját láthatjuk Mezős Tamás terveinek megvalósulásában. Ennek részeként további régészeti kutatások is történtek, a korábban csak jelzésszerűen megjelenített nyugati épületrész határozottabb felfalazást kapott, és hasonlóképpen vált egyértelműbben értelmezhetővé a nyugati bejárat is. A rom közvetlen környezetének alakítására e helyütt kitüntetett figyelmet fordítottak. Egyfajta kortárs építészeti jelként is értelmezhető az ismeretterjesztő tábla, rajta pontosan megfogalmazott történeti leírás. Ebbe az eszköztárba illeszkedik visszafogott gesztussal a templomhajóban elhelyezett egyszerű hasáb formájú, műkőtömbből alakított pad is.
A program második állomása a Balaton északi partján fekvő Aszófő kövesdi templomromja. Itt is történtek már korábban értékmentő beavatkozások. Kelemen Bálint korábban már letette névjegyét a szádvári várrom felújítási munkáinál, Aszófőn az ott megkezdett úton halad tovább. A templombelsőt itt fekete zúzottkő hangsúlyozza, az eredetivel egyező sokféle, sokszínű kőanyagból készült szükséges felfalazások észrevétlenül simulnak a falszövetbe, a restaurátorok munkáját dicséri a foltokban megmaradt vakolatfelületek megőrzése.
A program részeként elvégzett aktuális kutatások több olyan új ismeretet is hoztak, ami látványosan gazdagítja a romegyüttest. Ennek részeként azonosították a templomhoz tartozó területet egykor övező fal nyomvonalát, amit most rendkívül érzékeny építészeti eszközzel, fonott sövénykerítéssel jelenítettek meg. A régészeti kutatások eredményeként további részletek váltak megismerhetővé a területen korábban, a római korban itt állt villaegyüttesről.
Az újravarázsolt helyszínek szépen gyarapodnak. 2024 nyarán a Tatabánya melletti csákányospusztai templomrom újulhatott meg, szintén Kelemen Bálint tervei alapján. A programba ezúttal nem egy korábban már konzervált rom került be, épp ellenkezőleg: ezen a helyszínen mintegy húsz évvel ezelőtt még csak a feltáró régészeti ásatások történtek meg. Így az itteni beavatkozásban komoly értékteremtő munkát kell látnunk. A feltárt falmaradványokat a környékből származó azonos kőanyaggal egészítették ki, falazták föl olyan magasságig, hogy az egykor volt épület már határozottan jelen lehessen a környező gyönyörű tájban. A belső teret ezúttal újra fehér zúzottkőborítás hangsúlyozza, és rendkívül ötletes megoldás, hogy magasra emelkedő megmaradt faltest híján itt az ismertető tábla ad vertikális hangsúlyt, ami egyúttal a templom bejáratának helyét is jelöli. A templomhajóban elhelyezett mészkő pad mellett, hasonló megjelenéssel a szentélybe oltár is került.
Fővállalkozó: Market Építő Zrt.
Programigazgató: Belecz Péter
Projektvezető: Krenn Tamás
Építésvezető: Szabadosi Tamás, Dubecz János
Töki templomrom
Építész: dr. Mezős Tamás (M&M Architektész Építésziroda Kft.)
Táj- és környezetrendezés: dr. Szilágyi Kinga, dr. Windisch Mária
Kőzet-és habarcsvizsgálat, faldiagnosztika: dr. Török Ákos – BME
Szakmai tanácsadó: Arnóth Ádám
Régészet: Salisbury Régészeti Kft.
Kivitelezés: Market Építő Zrt., Market Épületszerviz Kft., OKM Kft., Stylos Kft., Harappa Kft., Ornamentika Kft., T-Brass Kft.
Aszófői templomrom
Építész: Kelemen Bálint – KÖZTI
Táj- és környezetrendezés: Havassy Gabriella – KÖZTI
Tartószerkezet: Váczi Péter – KÖZTI
Tudományos dokumentáció: Rácz Miklós
Kőzet-és habarcsvizsgálat, faldiagnosztika: dr. Török Ákos – BME
Restaurálás: Szabó Zsófia, Bánfi Gábor
Kőszobrász-restaurátor szakértő: Osgyányi Vilmos
Szakmai tanácsadó: Arnóth Ádám
Régészet: Salisbury Régészeti Kft.
Kivitelezés: Market Építő Zrt., Market Épületszerviz Kft., OKM Kft., Bánfi Gábor restaurátor, Takács Edvárd táj- és kertépítő mérnök, Harappa Kft., T-Brass Kft., Ornamentika Kft.
Csákányospusztai templomrom
Építész: Kelemen Bálint – KÖZTI
Tudományos dokumentáció: Arnóth Ádám, Patak Gergely
Régészet: Tatabányai Múzeum, László János
Műemléki habarcs: MAPEI (Antique Allettamento)
Kivitelezés: Market Épületszerviz Kft., OKM Kft., T-Brass Kft.
Varjaskéri templomrom
Táj- és környezetrendezés: Windisch Mária
Építész: Kelemen Bálint – KÖZTI
Tartószerkezet: Váczi Péter – KÖZTI
Tudományos dokumentáció: Patak Gergely – KÖZTI
Restaurálás: Bánfi Gábor
Szakmai tanácsadó: Arnóth Ádám
Régészet: Molnár István – Rippl-Rónai Múzeum
Geofizikai felmérés: Stibrányi Máté