• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Kibontakozó történelem

    A Siklósi Vár műemléki helyreállításáról

    Építész: Kaló Judit
    Szöveg: Fejérdy Tamás
    Fotók: Kaló Judit, Hack Róbert, Tepper Ferenc

    siklos1

    A siklósi vár alighanem az egyik olyan történeti épület Magyarországon, amelyet mindenki ismer: akár osztálykiránduláson, akár film-forgatási helyszínként találkozott ezzel a műemlékkel.Szinte ez az egyetlen (viszonylagos) épségben, tehát nem romként – igaz, várkastélyként kiépített formájában – fennmaradt várépületünk.
    A siklósi várban, a látványos megjelenése és épületként való használhatósága miatt, szinte folyamatosan volt valamilyen, elsősorban az épületet látogatóit megcélzó funkció , ami azonban nem tudta megakadályozni a szocializmus évtizedei alatt egyes részleteiben fel is újított együttes fokozatos leromlását. A magyar műemlékhelyreállítás számos kiemelkedő képviselője dolgozott itt: Gerő László, Ferenczy Károly, Dragonits Tamás, Czeglédy Ilona; a Szakál Ernő készítette zárt-erkély „anastylosis” pedig egyenesen a korszak egyik emblematikus példájává vált.
    A folyamatos gondozás, majd az épület jelentős részének használaton kívül maradása miatt a 2000-es évekre olyan állapotba került a vár, hogy a felújítása tovább nem volt halasztható. A több ütemben megvalósuló műemlékhelyreállítás, a fenntartható és remélhetőleg az épületet is fenntartó új funkciók kialakítása során nemcsak a „szebb jövő” elemei, de a vár történetének korábban kevésbé ismert fejezetei is kibontakoztak, váltak bemutathatóvá. Mindez jelentős szakmai-tervezői erőfeszítés nyomán valósulhatott meg.
    A 2004-es hasznosítási Kalo Judit-féle programterve (ÁMRK) két intézményt helyez a várba: egy ötcsillagos szállodát étteremmel, borkóstoló-bormúzeummal, kávézóval, konferenciateremmel, illetve a Siklósi Várszínház Kht.-t, amely interaktív múzeumot működtet állandó és időszakos kiállításokkal, vetítőteremmel. A kápolna, amelyet a múzeum felügyel, kisebb koncertek és esküvők rendezésére is alkalmas lett volna. A műemléki helyreállítást megelőző helyszíni kutatások eredményei beépültek a helyreállítási koncepcióba, jelentősen gazdagítva a vár történetének átélhetőségét, miközben a mai kor igényét (pl. akadálymentesség) is kielégítő megoldásokat kellett alkalmazni.

    Generáltervező: Archigeo Bt.
    Vezető tervező: Kaló Judit Bernadett
    Építészek: Bertalan Boglárka, Erdélyi Erika, Freivogel Gábor, Tudor Kata, Maros Dániel
    Statika: dr. Meskóné Békefi Diána
    Rehabilitáció: Pandula András
    Gépészet: Hutterer Zoltán, Nika György
    Világítástechnika: Haász Ferenc
    Kovácsoltvas: Lehoczky János
    Táj- és kertépítészek: Szabadics Anita, Remeczki Rita
    Üvegművész: Balogh Eleonóra
    Művészettörténész: Bartos György
    Régészet: Juan Cabelli Collini
    Falkép: Fazekas Gyöngyi
    Kőrestaurátor: Sütő József, Osgyáni Vilmos, Rákos Péter
    Kivitelezés: Bayer Center Kft., Hun-Bau Holding Kft.
    Építtető: Siklós Város Önkormányzata