• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Hiány és emlékezet

    Breuer Marcell kiállítás
    m21 Galéria, Pécs, 2023. 11. 09. – 2024 01. 14.

    Szöveg és fotók: m21 Galéria

    Breuer Marcell, a 20. századi modern építészet meghatározó alakja, 1902. május 21-én született Pécsett. Húszéves sem volt, amikor szülővárosát elhagyva megkezdte tanulmányait a Bauhausban. A század első évtizedeiben bútortervezőként szerzett nevet magának, majd miután 1937-ben az Egyesült Államokba emigrált, építészként vált ismerté. De kapcsolatát a szülővárosával egészen haláláig megőrizte.
    Hiány és emlékezet címmel nyílt meg az építész életmű-kiállítása a pécsi Zsolnay Negyedben működő m21 Galériában. A pálya fontosabb állomásait és műveinek kronológiáját felvonultató tárlaton Breuer legismertebb épületeinek makettjein, tervrajzain és fotódokumentumain kívül az Iparművészeti Múzeumból, a Janus Pannonius Múzeumból, a Smithsonian American Art Museum archívumából, a Syracuse University Breuer-archívumából, illetve magángyűjteményekből kölcsönzött műtárgyak, dokumentumok és bútordarabok is láthatók. A bútorok közül olyan ikonikus modellek is helyet kapnak a teremben, mint a Vaszilij-szék, vagy a Breuer New York-i irodájának egykori berendezéséhez tartozó, 1954-es gránit íróasztal, az Iparművészeti Múzeum bútorgyűjteményének egyik kulcsdarabja. Breuer bútorai mellett néhány kortársának (Le Corbusier, Walter Gropius, Eileen Grey) bútora is láthatók, valamint mai sztártervezők munkáiban szembesülhetünk a hajlított cső- és fémváz tovább élésében. A kiállítás kulcsdarabja Breuer gránit asztala, amelyet néhány évvel ezelőtt a Magyar Nemzeti Bank vásárolt meg.
    A Breuer életének fontosabb állomásait és műveinek kronológiáját felvonultató anyag különlegessége, hogy a korabeli sajtóanyagok segítségével a családtörténet fennmaradt dokumentumait is bemutatja, illetve felidézi annak a több mint harminc éven át zajló levélváltásnak néhány emlékezetes momentumát, amelyet a pályatársával, Major Mátéval folytatott.
    A Janus Pannonius Múzeum birtokában található családi levelezése által a magán- és szakmai életébe is bepillanthatunk, továbbá a kiállítás annak a szellemi örökségnek is a nyomába ered, amelyet Breuer életműve hagyott a pécsi építészek, építészhallgatók munkáiban és a mai Pécs arculatán. A kiállításon megtekinthető Kardos István Breuer Marcellel készült egyetlen magyar nyelvű beszélgetése és Seres Tamás 2020-ban készült filmje is.
    A tárlat kísérőprogramjaként a november 30-én rendezett konferencia előadásai az életmű egyes szegmenseinek bemutatásával, a kutatás lehetséges irányainak és feladatainak kijelölésével, illetve személyes visszaemlékezések és életrajzi dokumentumok közzétételével járulnak hozzá Breuer Marcell alkotói karakterének pontosabb megismeréséhez és mélyebb megértéséhez.