Kapy JenÅ‘ konferencia és kiállÃtás
MÉSZ, 06. 25.
Szöveg: Botzheim Bálint
A Magyar ÉpÃtÅ‘művészek szövetsége Kapy JenÅ‘ emlékkonferenciát és kiállÃtás megnyitót szervezett a MÉSZ székház Kós Károly termében 2021. június 25-én. Kapy JenÅ‘ elsÅ‘sorban, épÃtész és tanár volt, de emellett a versÃrásban és a festésben is megtalálta az önkifejezés lehetÅ‘ségét. Filozófiai és tudományos érdeklÅ‘dése is nagyon jelentÅ‘s volt. Számos Ãrás, szakcikk, könyvfejezet Å‘rzi a gondolatait. Tudományos látásmódjával a Magyar ÉpÃtÅ‘művészet Utóirat elméleti mellékletét több alkalommal segÃtette vendégszerkesztÅ‘ként. (ÉpÃtészet és Tudomány, Utóirat 2005/5 és 2005/6) EzenkÃvül Gerle Jánossal és Meggyesi Tamással karöltve szervezték az ÉpÃtészet és Ezotéria c. konferenciát. (Utóirat 2007/4 és 2007/5)
A festészethez egész életében vonzódott, pályája elején festÅ‘nek készült, de végül az épÃtészet lett a hivatása. Élete utolsó éveit betegsége ellenére teljesen a festészetnek szentelte. A kiállÃtott művek festészetének három fÅ‘ korszakát foglalják egységbe. A geometrikus képek a Szerencsi Alkotótáborban készültek. Az utolsó korszakban készült képek két csoportba sorolhatók. Az épÃtészeti témájú képeket, épÃtészi pályájára visszaemlékezve készÃtette el. Az utolsó idÅ‘szakban pedig meditációs céllal, élete fÅ‘bb állomásait festette meg.
Az emlékkonferencián munkatársak, tanártársak és tanÃtványok emlékeztek vissza a vele töltött évekre. A kiállÃtást Zalavári József formatervezÅ‘, szobrász nyitotta meg, akivel sok éven keresztül a Szerencsi Alkotótáborban együtt tanÃtott. Az emlékkonferenciát Krizsán András DLA a Mész elnöke és Anthony Gall, az Ybl Miklós ÉpÃtéstudományi Kar dékánja nyitotta meg. Az elÅ‘adások sorát Murka István a nyitotta meg, a közös munkákat elevenÃtette fel. Kalmár László a MAHART rakódóépületérÅ‘l és a Kopaszi-gát pályázatról beszélt, Markó Balázs a közös tanári évekre emlékezett vissza. Tanári tevékenységére emlékeztek egykori tanÃtványai is. Csontos Györgyi a Kapy JenÅ‘ nevével fémjelzett tervezÅ‘ szakmérnöki iskoláról mesélt, amely egykor az Ybl-ben működött. Bényei István személyes hangú visszaemlékezésben osztotta meg gondolatait a mesterrÅ‘l. Borsay Attila rövid beszédben elevenÃtette fel, hogy milyen sokat tanult a tanár úrtól. Berta Ferenc a Szerencsi Alkotótábor egy-egy évét mutatta be, amely sok tanÃtvány életében meghatározó művészeti alapot adott a késÅ‘bbi épÃtész életpályához. Gyulai Levente és Reznicsek Zoltán a tanÃtványok fiatalabb generációját képviselte. Érdekes volt látni, hogy milyen sokféle helyen, sokféle módon alkotnak a tanÃtványok, a mester segÃtségével mindenki megtalálta az egyéni útját.