• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • „Összeszedni a széjjelhordott köveket”

    Kós Károly-konferencia a Pesti Vigadóban

    Szöveg: MÉM MDK

    A Magyar Építészet Napja alkalmából a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) „Összeszedni a széjjelhordott köveket” címmel szervez kiállítással egybekötött Kós Károly-konferenciát 2024. december 13-én a Pesti Vigadó Makovecz-termébe.

    2024 nyarán Anthony Gall rendezésében a Műcsarnok Kós Károly építészi munkásságát eddig soha nem látott gazdagságban mutatta be. A konferencia alkalmat ad a kiállításhoz kapcsolódó, már megjelent tanulmánykötet szélesebb körben való bemutatására és további előadásokra. A konferencia idején a Makovecz-teremben alkalmi kiállítást rendez az építész grafikáiból, tervrajzaiból a MÉM MDK Múzeumi Osztályán őrzött Kós-hagyaték gondozója, Magyaróvári Fanni Izabella művészettörténész.
    Az első délelőtti szekció az épületeivel és minden másfajta tevékenységével is identitást építő Kós Károllyal foglalkozik. Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltára főigazgatója a saját intézménye által kezdeményezett és fenntartott, több más intézmény együttműködésével létrejött Kós Károly Virtuális archívumról és a BFL által a közelmúltban szervezett Kós-kiállításokról fog beszélni. Magyaróvári Fanni Izabella A tárgyak ereje címmel Kós Károly hagyatékának azt az igen jelentős részét mutatja be, amely a MÉM MDK gyűjteményeiben találhatóak. Töreky Flóra a Városmajor utcai iskola párhuzamait tekinti át.
    A második délelőtti szekcióban Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője saját munkahelye példáján mutatja be, mennyire felelnek meg a Kós tervezte épületek a mai funkcióknak. A Műcsarnokban rendezett kiállítás társkurátora, Simon Magdolna Kolozsvártól Sztánáig című előadásában azt az utat mutatja be, ahogyan Kós kolozsvári, majd budapesti tanulmányok után főműveket alkotott, majd a trianoni országvesztés után az erdélyi Varjúvárban telepedett meg. Vargha Mihály a vezetése alatt működő Székely Nemzeti Múzeum létrejöttéről és az épület mai használatáról beszél. Zuh Deodát előadásában azt vizsgálja, hogyan vélekedett Kós Károly a modern építészetről és annak vernakuláris gyökereiről.
    A délutáni szekció „A Kós-örökség ma” címet kapta. Kós Károly és Makovecz Imre életútjában, alkotói magatartásában, a haladó társadalmi-művészeti-kulturális egység érdekében vállalt szerepükben számtalan párhuzam és metszéspont rajzolódik ki. Dénes Eszter előadásában ezeket tekinti át. Erhardt Gábor Nemzeti, népi, vagy regionális című előadásában azt vizsgálja, hogyan él tovább a tradíció Kós követőinek építészetében. A Magyar Építészeti Központ és Múzeum új főépületéről a tervezők, Vass-Eysen Áron és Máté Tamás beszélnek.