A régi Budapest fényűzően új arisztokratája
W Hotel (volt Drechsler-palota), Budapest
Építész: Bánáti Béla
Szöveg: Szegő György
Fotók: Bujnovszky Tamás
Lechner Ödön és Pártos Gyula irodája 1883-ban, mindjárt a Szegedi Városháza tervezése után kapott megbízást a MÁV Nyugdíjintézetétől az Operával szemben álló bérpalota tervezésére. Ott a szegedi barokk, itt a francia tanulmányúton látott kastélyok ihlették az épületet.
Lechner tisztelte Ybl főművét, a luxus-bérház nem is választható el az időben alig korábban nyílt Operától. Ritka együttállás, hogy most a két épület teljes rekonstrukciói is egybeestek. A mai tervezők konzultálhattak: Lechner hasonlatának palota-párosa és városi pozíciójuk nyomán a „fenséges hely” – forgalomcsökkentett téren – királyhoz méltóan alakítható ki. A hajdani Balettintézetben most megnyílt W Hotel máris szálló-arisztokrata lett.
A palota a francia kastélyok reneszánsz stílusjegyeit hozta a a 19. század végi Pestre. Lechner ekkor még kereste a – később a nevét is viselő Lechner-iskolával fémjelzett – „magyar szecesszió” építészeti elemeit. Ám kísérletező kedvének, stíluskeresésének fontos állomása lett a kávéházáról elnevezett Drechsler-palota. A mester újító anyagkísérleteit jelzi a homlokzaton nagy mennyiségben alkalmazott műkő elem, ezt a későbbiekben leváltotta a Lechner védjegyévé vált Zsolnay pirogránit, de itt még nem jelenik meg.
A régi udvar lefedése egyenesen merész: a lobbyt befogadó belső udvar üvegtetejének építészeti tervezése innovatív szakmai kihívások sorát hozta. Az üvegtető lélegzetelállítóan könnyed forma. Komplex – számos előre nem várt nehézséget bravúrral megoldó –, precíz tervezésnek köszönhetően találták meg a szerkezet helyét és a végül annak parametrikus jellegű formáját. A tető megőrzi a belső homlokzatok látványát és tiszteli az ott található értékes építészeti részleteket. Tüll-könnyű hatású, hártyaszerű üvegfelülete a feszített acélszerkezetre függesztve parabola nyereg-felületet alkot. Itt mégis óriási húzóerők keletkeznek, amelyeket egy 2 m széles, rejtett vasbetonkeret fog meg. Ellenmenetes finombeállítással, igazi építőbravúrral szerelték be az 5,5 cm vastag, kémiailag edzett, többrétegű üvegtáblákat. Nem különben mesteri műszaki megoldás az esővíz láthatatlan elvezetése. A szálloda Hajós utcai főbejárat fölé függesztett előtetőt is a bravúros belsőudvari üvegtetőhöz hasonló elvek formálták.
A helyreállítási munkák mentén a tető kisebb újraformálására is szükség volt: az elegáns lakosztályokhoz elengedhetetlen a természetes megvilágítás, a várossal való vizuális kapcsolat. De az új nyílászárók kialakításánál meg kellett felelni a városképi és műemléki előírásoknak. Alapos, kísérletező kedvvel végzett szakmai munka eredményeként jöttek létre a bevilágító ablakok különös pártázat-szerű formái. Az építészek számára a Lechner-féle épületek tetődíszei adtak iránymutatást. Itt jöjjön még egy Lechner anekdota: kollégái sokallták a mester tetőformálásra fordított erőfeszítéseit, mondván: „azokat úgysem látja senki”. Lechner csodálkozva válaszolta: „És a madarak?” E szellemet, munkát tisztelve a Bánáti+Hartvig Iroda építészei Lechner pirogránit mintái által inspirálva – és a palota palafedés-geometriájának osztásrendjét is követve – oldották meg a bevilágítók háromszögforma struktúráját. Budapest egykor meghatározó, majd hosszú kómába dermedt, tetszhalott szép lelke feltámadt. Akárcsak a legszebb régi mesékben.
Építtető: QPR Properties Kft.
Projektmenedzsment: Habitat Management Kft.
Generáltervező: Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft.
Vezető tervező: Bánáti Béla
Projektvezető tervezők: Lénárt Szabolcs, Zajacz Judit
Építészek: Bánáti Bodó, Csiha András, Kádár Gergő, Pusztai Lilla, Szécsi Ákos, Szilágyi Norbert, Szloboda Gergő
Művészettörténészek: Hadik András, Fehérvári Zoltán
Restaurátor: Kelecsényi Gergely, Sándor Áron – Alakart Kft.
Rekonstrukció: Baliga Kornél – Korinterni Kft.
Belsőépítészet: Ian Bayuss, Stephane Reanud – Bowler James Brindley Studio
Díszműbádog kivitelezési terv : Birghoffer Péter
Épületszerkezet: Takács Balázs, Szutor Tamás – Frt Raszter Kft.
Tartószerkezet: Kovács Csaba, Trombitás Bálint – Reticolo Kft.
Üvegszerkezet: Stocker György, Madaras Botond – Stokplan Kft.
Tűzvédelem: Takács Lajos, Zsitva Attila – Takács-Tetra Kft.
Erősáram: Ivanics Zoltán, Nagy Attila – Provill Kft.
Gyengeáram: Nagy Olivér – Complex It Kft.
Középfeszültség: Pendu Gábor, Gulyás Ferenc – GIF Kft.
Épületgépészet: Temesvári László, Nagy József, Tóth Ákos – Temesvári Tervező Kft.
Oltórendszer: Hajdú András, Temesvári Veronika, Soós Levente – Dunamenti Tűzőr Kft.
Medencetechnológia: Sallai Zoltán – S-Terv Kft.
Automatika: Nagy Péter – Welltech Zrt.
Homlokzatvilágítás: Perness János – Rió Lámpastúdió; Farkas János – Design and Light Kft.
Környezetalakítás: Koszorú Lajos, Koszorú Bálint, Marosi Péter – Város-Teampannon Kft.
Forgalomtechnika: Kovács Éva, Beller Roland – Főmterv Mérnöki Tervező Zrt.
Akusztika: Csott Róbert – ’95 Apszis Bt.
Felvonó: Makovszky Zsolt – Mamég Bt.
Környezetvédelem: Péter Gábor – Belemnites Mérnöki Iroda Kft.
Kiviteli terv és projektkövetés: Kiss Ida, Lukátsi Marcell, Kroki Stúdió, Kéry Balázs, Király Edina – DVM Group Kft.
Konyha- és szállodatechnológia: Frank Wagner, Christoph Hagen – K’drei
Belső világítás: Ana Ayala – Artec3
Mobíliák kivitelezése: Mobil Project
Környezet kivitelezésen: Swietelsky Magyarország Kft.