Befogadás
MCC Pavilon, Révfülöp
ÉpÃtészet: Páricsy és Társai
Szöveg: Szuhanyik Marcell
Fotó: Palkó György
A révfülöpi part menti, egykori grófi majorság területe, amely emberemlékezet óta hajóforgalomnak biztosÃtott teret, jelentÅ‘s átalakuláson esett át az elmúlt években: közösségi központtá nÅ‘ve ki magát a kulturálisan is megújuló Balaton északi partján. A hely egy multifunkcionális elÅ‘adótér létrehozását igényelte, ám ennyire idilli, kötetlen környezetben könnyen megszalad a tervezÅ‘i penna. Esetünkben azonban a jól összeszokott trió – Páricsy Zoltán, Wittinger GyÅ‘zÅ‘, Zwickl Teréz – kiegészült Krajnyák N. Bencével, illetve Mindszenti-Varga Tamással és Mártonffy Gáborral. Az eredmény pedig egyszerűségében felemelÅ‘.
A jelenleg Cholnoky JenÅ‘ Gyermek- és Ifjúsági KikötÅ‘ néven ismert terület csupán néhány éve áll a Mathias Corvinus Collegium tehetséggondozó alapÃtvány kezelésében, ám azóta folyamatos a fejlesztése. A vÃzparti épületben hajójavÃtó műhelyt és Scruton közösségi teret hoztak létre, az itt működÅ‘ vendéglÅ‘ kültéri, nyári konyha funkcióval bÅ‘vült. Az épület mögött álló Å‘sfák szomszédságában puritán lakóegységek kaptak helyet, melyek az évközi programok idején diákszállásként hasznosulnak, a befogadás kapacitását egy közeli telken további 350 férÅ‘helyes komplexummal egészÃtik ki.
Ez a környezet ad otthont a Páricsy és Társai által tervezett Pavilonnak, mely funkcióját tekintve a terület oktatási- és elÅ‘adói helyszÃne. Páricsy Zoltán rutinosan mozog a kis négyzetméteres épülettervezésben, a hatékony és letisztult épÃtészeti válaszadásban – elég csak ‘DNA’ és ‘Sprial’ nevű konténerház-koncepcióira, vagy ‘Kabin’ elnevezésű szállástervére gondolnunk, amelyekben látszó, természetes anyagokat használ, világos szÃneket, egyszerű vonalvezetést és minél hatékonyabb természetes bevilágÃtást.
Az épÃtmény egypontos perspektÃvára felfűzve oszlik két fÅ‘ tömegre, melyben a nagyobbik közel megegyezik a környéki történeti tornácos házak arányaival: 24 méteres hosszával és 5 méteres szélességével, 45°-os tetÅ‘lejtésével a környéki, megszokott épületek képét reprodukálja. A tervezÅ‘k megtörik a hosszanti szerkesztést, mégsem hoznak létre oldalsó, geometriai gádort, a hátsó traktus elfordÃtása csupán 30 fokban történik meg. A belsÅ‘ elrendezés ugyancsak letisztult, a térszervezés a funkcióból ered, a figyelmet az épület tengelye mentén tartja fókuszban, a háttérben rálátással a Balatonra. A szelÃd, világosszürke, szatén fényű padló folyamatosan idomul a rá esÅ‘ fényhez, Ãgy napszak függvényében tükröz természeti szÃnvariációkat a fölé hajló faszerkezet homogenitásának ellenpontozására.
Az épületszerkezet ‘RIB panel’ néven ismeretes, amely egy bordaerÅ‘sÃtett CLT rendszer. ElÅ‘regyártott, QR-kóddal részenként azonosÃtható, daruzható, gyors és környezettudatos moduláris épÃtési mód. Izgalmas megoldás az épület faszerkezeti moduljainak részenkénti befordÃtása és beépÃtett szekrényként történÅ‘ hasznosÃtása, ami egyedi ritmussal látja el a sÃk felületekbÅ‘l épÃtkezÅ‘ belsÅ‘ teret.
Vezető tervező: Páricsy Zoltán
ÉpÃtészek: Mindszenti-Varga Tamás, Wittinger GyÅ‘zÅ‘, Krajnyák N. Bence, Mártonffy Gábor, Zwickl Teréz
CLT technológiai tervező: Murka István, Nyéki Anikó
Tartószerkezet: Főző Krisztián, Szőnyi László
Épületgépészet: Hucker Csaba
Épületvillamosság: Sándor Dávid
Tűzvédelem: Bertók Szabolcs
Geotechnológia: Dr. Görög Péter, Nagyné Barsi Ildikó
Geodézia: Somlyai Mihály
ÉpÃtészeti felmérés: Csibi Zoltán
Kivitelező: GB Group Kft.
CLT gyártó: Stora Enso