Kortárs palánkvár
Foton, Veszprém
Építészek: Nóbik Orsolya, Szilvási Attila
Szöveg: Géczi János
Fotók: Toroczkai Csaba / VEB2023 EKF
A veszprémi vár délnyugati végében, a Tűztorony alatti bástya belső terének, a Művészetek Háza irodaépületének és a Simoga-házba telepített Csikász Galéria udvarának találkozásánál álló barokk istállóépület a Veszprém-Balaton Európai Kulturális Fővárosa 2023 eseménysorozat keretében megújult és funkciót váltott. Ezzel egyidejűleg a Veszprém egyik jelképes épületének tartott Tűztorony udvara s az alatta húzódó olaszbástyára felvezető gyilokjáró is átalakult. A hajdani istálló rég elvesztette funkcióját: még 1985-ben kibővítették, s az így átalakított házat a Csikász Galéria kapuzatán keresztül megközelíthető, hol Várkert néven ismert vendéglátó egységként, illetve táncos-zenés szórakozóhelyként használták, hol a hozzácsatolt szabadtéri színpadot befogadó függőkerttel együtt lakat alatt tartották. Kétségtelen, hogy amilyen kalandosan megközelíthető, eldugott helyen található az egykori istálló, annyira különleges és látványgazdag közegben áll, s emiatt kedvelték is egykor a szórakozóhelyekben szegényes város fiataljai.
Építészhez méltó, megtisztelő feladatot jelent az eredetileg félnyerges tető alatti házrész többfunkciós helyszínné áttervezése és a korábban lapostetős épületrész továbbalakítása azért, hogy egy 70 fős, mozivetítésre alkalmas előadóteremmel kiegészüljön, s mindehhez megfelelő nagyságú és minőségű személyzeti irodák is rendelkezésre álljanak; ráadásul mind a Művészetek Háza, mind az új építmény legalább kisteherautóval megközelíthető maradjon.
A műemléki környezetben lévő, lépcsősen, illetve teraszosan lejtő, összetett alaprajzú kerten/udvaron található, bontásra, illetve átalakításra váró épület pinceszintje a melléképületekkel együtt 165 m2, földszintje 285 m2 volt, de tartozott hozzá tetőtér is. A műemléki környezet érzékelhetőségének fennmaradása és a szabadtéri részek, udvari és parki felületek használatának biztosítása célként szerepelt az építtető számára. A kialakuló új épület földszintjének hasznos területe nagyjából megegyezik az előd méretével. Az épület bővített része optikailag élesen különbözik a műemléki résztől. A bővítmény ugyan nem sérti a tér struktúráját, de ránehezedik arra. A Simoga-udvar és a Tűztorony-udvar közötti átjárást biztosító útszakasz egy oldalon betonfallal határolt, ezért keskeny vágat aljában találja magát a járókelő. Aki aztán, hogy eljut a bástyabelsőben lévő panteon kertjébe, ugyancsak beszorítottnak érezheti magát; a korábbihoz képest szűkebb térben egy szabadtéri, apró nézőtér fogadja.
A Simoga-kert felől érkezőnek fókuszt a kaputorony kínál. Ezen keresztül közelíthető meg valamennyi épületen belüli helyszín, továbbá az alsó függőkert is. A kaputorony mögött a függőlegesen elhelyezett, tömör és ritkított deszkákkal takart, palánkvárat imitáló építmény található. A deszkahártya alá helyezték az ígéret szerint majd megvalósuló művészmozi termét, a jelenlegi előadótermet, s tetejére egy flexibilis teraszt, ahonnan akár a környezet is szemrevételezhető. A főbejárat lépcsőházából valamennyi funkcionális rész megközelíthető. Itt kapcsolódik össze az épület három szintje: a földszinti büfé-kávézó és a hall-kiállítóteremnek elgondolt szalon, a rendezvény- és kiállítóterem, a szabadtéri színpad és a kiszolgálószobák felé átkötő folyosó, a lépcsőn keresztül megközelíthető dongaboltozatos pince, ahol a Művészetek Háza projektjei valósulnak meg (a tervek szerint egyszer majd innen is elérhető lesz a nyugati bástyafalon elterülő ún. alsó függőkert), s felfelé, az emeletre vezető lépcsősoron a 70 személyes mozi- és előadóterem. Az épületegyüttest három, egymástól független kert veszi körül.
Generáltervező: TAAT / km07 Építész Műterem Kft.
Építészet, belsőépítészet: Nóbik Orsolya, Szilvási Attila
Építész munkatárs: Kiss Gábor János
Műemlékvédelmi szakértő: Rácz Miklós PhD
Épületszerkezetek: Kapovits Géza / Artheseus Kft.
Tájépítészet: Balogh Péter István, Patka Zsuzsa Kincső, Major József – s73 Kft.
Tartószerkezetek: Rezgő Erik – Rezgő Mérnöki Iroda
Épületgépészet: Lantos András, Varga Tamás – Lanterv Kft.
Épületelektromosság: Berendi Péter
Tűzvédelem: Németh Krisztina
Közmű: Petrovai Péter
Konyhatechnológia: Kaszab Piroska
Generálkivitelező: Kuti és Fia Kft.