• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Megszólító csend

    Szent Gianna kápolna, Biatorbágy

    Építészek: Dormán Miklós, Rigó Bálint
    Szöveg: Csontó Sándor
    Fotók: Dormán Miklós

    Biatorbágy „Rózsadombját” Kálvária-hegyként őrzi a régiek emlékezete és Katalin-hegyként jegyzi a földrajztudomány az alatta elterülő erdős térséggel. Az itt megvalósult imádságos hely ökotudatos építmény, gazdag természeti környezetben, természetes anyagokból készült, emberi kéz és szellem alkotása, belesimul a tájba. Varga Károly tanárban fogant meg a gondolat, hogy a Katalin-hegyen lévő telken imaházat emeljenek az édesanyákért és gyermekeikért. A hétgyermekes családapa és népes famíliája egy katolikus közösség aktív tagja, ezért is lett a kápolna védőszentje Szent Gianna Beretta Molla, aki az életét adta születendő gyermekéért.
    A közösség által formált kápolna újradefiniálta, feltöltötte az alkotó közösséget. Az építőanyagok és eszközök rendelkezésre álltak, de kivitelezési terv hiányában, az építők közösségét az együttes helyzetfelismerés, gondolkodás vitte előre a gyakorlatias tervezésben. Rigó Bálint és Dormán Miklós építészek szakmai tudásukkal támogatták a projektet: a terepen folyamatosan konzultálva az építővel modellezték az építési folyamatot, és a fizikai munkától sem hátráltak meg. A kelet-nyugati tájolású kápolna szerkezetét, teljes méretét az akácoszlopok hossza határozta meg. Az akácoszlopok fél-fél métert túlnyúlnak az építmény két hosszoldalán, amit a tető kinyúlása is követ. Ezért a talpgerendák közé illeszkedő deszkák védett, kiülős részt képeznek, ahol a gyülekezet tagjai jó időben közvetlenebb kapcsolatba kerülnek a környezettel. Hasonlóképpen jártak el a belső térben is, a vízszintes merevítőszerkezetet pallókkal egészítették ki, hogy kényelmes ülőhelyként funkcionáljanak.
    A szentély az üvegezett falú torony alá került, így természetes fény árasztja el az oltárt a délelőtti liturgiákon, délután pedig a dupla pajtaajtó ablakai biztosítanak világosságot. A befogadóbb gesztust erősíti, hogy a harang a torony helyett a bejárathoz került. A hosszan kinyúló előtető védelmet nyújt a hívők számára, akik a szélesre tárt nyílászárók előtt a „verandán” állva vagy a deszkapalló lépcsőzeten is figyelemmel kísérhetik az istentisztelet, a prédikáció folyamatát.

    Építészek: Dormán Miklós, Rigó Bálint
    Építtető, építő és az építő közösség vezetője: Varga Károly