ÉpÃtett örökség a magyar tudomány szolgálatában
MTA, Budapest, 2010, Szerk.: Papp Gábor György
Szöveg: Velladics Márta
Nevéhez és múltjához méltó, reprezentatÃv könyvet jelentetett meg az MTA Művészettörténeti Kutató Intézete. A jelenleg az Akadémia használatában lévÅ‘ épületek történetét bemutató kötetet szerkesztette, és a történeti bevezetÅ‘t is Papp Gábor György művészettörténész Ãrta. A szócikkek szerzÅ‘i a Művészettörténeti Kutató Intézet jeles kutatói (Dávid Ferenc, Galavics Géza, Sisa József, Szentesi Edit) mellett más MTA Intézetek munkatársai, illetve a magyar épÃtészettörténet különbözÅ‘ műhelyeinek képviselÅ‘i (ÉpÃtészeti Múzeum: Prakfalvi Endre, Ritoók Pál; Hild-Ybl AlapÃtvány: Kemény Mária; KÖH: G. Lászay Judit, LÅ‘vei Pál), a szóban forgó épületek létrejöttének idÅ‘szakával/korszakával foglalkozó művészettörténészek, akik pályafutásuk során nemcsak munkahelyként, de kutatási témaként is kapcsolatba kerültek a bemutatott épületekkel.
A kötet létrehozóinak célja – német és osztrák példák alapján – egy intézmény köré rendezett topográfia életre hÃvása volt. E rendezési elv alapján választották ki azt a harminc objektumot, melyek leginkább reprezentálják az Akadémia történetét, korábbi ingatlanjaival való kapcsolatát, jelenlegi feladatait, a magyar kultúrához és művészethez való viszonyát, azt az esztétikai nÃvót, amit maga is képvisel. Tulajdonképpen ezt a sokoldalú és mindig változó viszonyt vázolja fel és értelmezi az intézmény történetébe ágyazva Papp Gábor György bevezetÅ‘je. 1825-ben, Széchenyi István felajánlása után, a Tudós Társaság tevékenysége Pozsonyhoz kötÅ‘dött, majd a királyi jóváhagyást (1831) követÅ‘en Pesten Teleki József Szervita téri házában, késÅ‘bb Deron Antal a mai Széchenyi István (Roosevelt) téri házának néhány szobájában intézték a hivatali teendÅ‘ket. Az alapÃtók felajánlása mellett hazafiúi adakozásokból működött a Társaság. 1858-ban Sina Simon bÅ‘kezű adománya teremtette meg az önálló székház épÃtésének lehetÅ‘ségét. Friedrich August Stüler, berlini épÃtész tervei alapján 1865-re készült el az Akadémia palotája. Az elsÅ‘ világháborút követÅ‘en állami segélyekbÅ‘l, gyűjtésekbÅ‘l élt az intézmény, mely nagyban veszélyeztette függetlenségét. Ezt a bizonytalan helyzetet szüntette meg Vigyázó Ferenc hagyatéka, aki teljes vagyonát a Magyar Tudományos Akadémiára hagyta. A második világháborút követÅ‘en kénytelen volt megválni ingatlanaitól, és ezzel az oly nehezen megszerzett függetlenségétÅ‘l is. 1949-ben szovjet mintára létrejött az a kutatóintézeti hálózattal kistafÃrozott intézmény, melynek harminc, épÃtészetileg legkiemelkedÅ‘bb épületét veszi sorra e kötet. Az egyes szócikkek nem követik a szigorúan vett topográfia kritériumait, a meghatározott elvek mentén való szövegtagolást (épületleÃrás, épÃtéstörténet, források, ábrázolások, irodalom stb.), hanem – talán a nagyközönség számára befogadhatóbb módon – összefüggÅ‘ egészben mutatják be az épületet, annak történetét, kiemelkedÅ‘ értékeit.
A Vörösmartytól vett idézet azon túl, hogy a verset az Akadémia könyvtárának 1844-es megnyitása ihlette, jelzés. Jelzés, hogy van még tennivaló. Vannak még épületek, melyek egykor az MTA tulajdonát képezték, s 1949 után, de különösen a rendszerváltást követÅ‘en méltatlan körülmények között várják a végsÅ‘ pusztulást (pl. Abony, Vigyázó-kastély). Talán egyszer az Akadémia felvállalja azt a missziót, hogy az egykor hosszabb-rövidebb ideig a tulajdonában volt épÃtményeket is sorra veszi, bemutatja. Ezzel a gesztussal tiszteleghetünk azok elÅ‘tt – egyben elszámolhatunk feléjük –, akik áldoztak a tudomány oltárán, vagyonukat részben vagy egészben az Akadémiára hagyva, és ebben az esetben, ha az épület nem is, de legalább egy dokumentáció fennmarad a jövÅ‘ nemzedékek számára.