Akciószerű épÃtészeti beavatkozások
A raumlaborberlin pneumatikus projektjeinek elemzése
Szöveg: Hory Gergely
Az alábbi tanulmány célja a kortárs akciószerű, jellemzÅ‘en köztereken megvalósuló ideiglenes épÃtészeti beavatkozások épÃtési stratégiáinak és szerkezeti megoldásainak elemzése, valamint történeti elÅ‘képeikkel, inspirációs forrásaikkal való összevetése. Egy meglehetÅ‘sen szerteágazó területrÅ‘l van szó, ezért az áttekinthetÅ‘ség és a terjedelmi korlátok miatt a vizsgálat egyetlen épÃtész csoport, a raumlaborberlin munkásságának egy meghatározó szegmensére fog koncentrálni, mégpedig a pneumatikus szerkezeteket használó projektjeire. Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen a raumlaborberlint emeljük ki, amikor számos egyéni és csoportban dolgozó alkotó is hasonló megközelÃtéssel és eszközrendszerrel dolgozik, mint például az EXYZT, Plastique Fantastique, Numen- for Use, muf architecture/art, public works, PKMN, Santiago Cirugeda és még sokan mások Egyrészt tudatosan és szisztematikusan viszonyulnak a 60-as és 70-es évek utópista és alternatÃv épÃtészeti irányzataihoz, ami lehetÅ‘séget kÃnál egy szerkezettörténeti vizsgálathoz. Másrészt a raumlaborberlin munkái szerkezeti szempontból karakteresen különbözÅ‘ stratégiákat alkalmaznak, mÃg a legtöbb hasonló csoport esetében az a változatosság kevésbé jellemzÅ‘. Ezen sokszÃnűség pedig jelen tanulmány továbbfejlesztését teszi lehetÅ‘vé.
A raumlaborberlin
A raumlaborberlint 1999-ben alapÃtotta egy csapat fiatal épÃtész – ahogy a nevükbÅ‘l is kiolvasható – Berlinben ellenreakcióként az abban az idÅ‘ben a városban zajló tömeges, agresszÃv és gyakran átgondolatlan épÃtkezésekre, melyek gátat szabtak a város társadalmi, téri és esztétikai megújulásának. A használhatóságukat tekintve merev, statikus, nagy léptékű beruházásokkal szemben a fiatal épÃtész generáció más fajta attitűddel kezdett el gondolkodni a városi térrÅ‘l: egyszerű technológiákkal készülÅ‘, mobil, ideiglenes beavatkozásokat készÃtettek, melyekkel a városi terekben rejlÅ‘ kihasználatlan potenciált próbálták kiaknázni és kiterjeszteni. A csoport által gyakran hivatkozott francia filozófus, Henri Lefebvre gondolatai nyomán a raumlaborberlin munkái az épÃtészeti teret a társadalom tagjai által végzett tevékenységek és interakcióik produktumaként értelmezik. A projekteknek tehát nem objektum mivoltukon van a hangsúly, hanem azokon a folyamatokon, kollektÃv használati lehetÅ‘ségeken, amit létrejöttük generál.
Az következÅ‘kben a raumlaborberlin egy karakteres beavatkozási stratégiáját fogjuk vizsgálni: ezek a csoport által ‘mobil aktivátorok’-nak hÃvott projektek, melyeknek többségére az elÅ‘regyártás, gyors helyszÃni installálhatóság, és a mobilitás jellemzÅ‘. Ezen projektek eszközéül leggyakrabban légtartós szerkezeteket használnak.