Kastélysors – embersors, Europa Nostra dÃj 2013
Festetics-Inkey kastély, Alsóbogát
ÉpÃtészek: Szűcs Endre, Tóth Péter
Szöveg: Turi Attila
Fotók: Szűcs Endre, Nagyházi Csaba
A kulturális örökség megÅ‘rzése kategóriában Europa Nostra dÃjat nyert az alsóbogáti Festetics-kiskastély. Magyarországi épület most 21. alkalommal kapta meg a dÃjat az 1978-ota működÅ‘, kétszáz civil csoport szövetségébÅ‘l alapÃtott európai szervezettÅ‘l. Az Európa Nostra idei 30 dÃjazottját csaknem 200 projektbÅ‘l választották ki az örökségmegÅ‘rzés, a kutatás, a példamutató elkötelezettség, valamint az oktatás-képzés és figyelemfelkeltés terén véghezvitt munkájukat jutalmazva.
Örömünk még nagyobb, ha megnézzük a kategória tizenöt elismertjét: szinte mindegyik műemlékekben vagy ipari emlékekben bÅ‘velkedÅ‘ ország (Egyesült Királyság, Spanyolország, Portugália és mások); nÃvós az alap, amirÅ‘l dobbantani kell. Európa töretlenebb sorsú felén az emlékek helyértéke más, mint errefelé. Ennek egyik oka, hogy a világtörténelem nekünk sokszor a gyepű szerepet szánta. Végvár rendszerünket berobbantotta, az ország kisebb-nagyobb részét felvonulási területnek szánta. Ezt tetézte a második világégés után szinte a teljes vezetÅ‘ polgári és nemesi réteg fizikai-szellemi likvidálása, megszüntetve a viselkedésmintát, a gazdaszerepet. A történelem alatt számtalanszor gazdát váltott Elzászban több ezer 300-400 éves épület áll, lakják, használják a mai napig. Az új gazdák értékelték ezt a vidéket, az épületeket – akár frank, akár germán az eredete –, nem a lerombolás, a kifosztás volt a céljuk.
Látnunk kell, hogy nem véletlenül lettek juhhodályok vidéki kastélyaink, nem talált tárgyként kaptak bolondokháza funkciót – a jelkép és a szó ereje hatalmas. De nekünk ebbÅ‘l kell épÃtkeznünk, ezt örököltük eleinktÅ‘l.
ÉpÃttetÅ‘: Soóky Marietta, Nagyházi Csaba
ÉpÃtész tervezÅ‘k: Szűcs Endre, Tóth Péter
ÉpÃtész munkatárs: Magó Vámossy Zsuzsa
KivitelezÅ‘: Nagyházy Csaba tulajdonos és Szűcs Endre felelÅ‘s műszaki vezetÅ‘ irányÃtásával számos kis falusi vállalkozó
HelyszÃni művezetés: Nagyházi Csaba, Szűcs Endre, Szendrei Gábor
Műemlékfelügyelő: Levárdy Henriette
Gépészet: Skrobák László
Épületvillamosság: Gulyás János
BelsőépÃtészet: Szűcs Endre, Gereben Gábor
Falkutatás: Gere László
Freskórestaurátorok: Szentkirályi Miklós, Boromisza Péter, Nemessányi Klára, Gyöpös Miklós, Szűcs Gergely, Heitler András, Springer Ferenc
Kertészet: Bucskó Balázs
Asztalosmunkák: Réti Tibor