Vargha Mihály emlékére
Fogadják szeretettel – Ãrta Vargha Mihály 1997-ben az újra megjelenÅ‘ Magyar ÉpÃtÅ‘művészet – jogi problémák miatt Új Magyar ÉpÃtÅ‘művészet – elsÅ‘ számában. Korábban vagy tÃz éven át volt szerkesztÅ‘je a lapnak. Mindent tudott, amit az épÃtészeti kritikával, az épületek bemutatásával, a beruházások jogi, szakmai, pénzügyi buktatóival együtt az épÃtészeti sajtóról tudni lehet. Közben nem távolodott el a szÃnháztól, a nyolcvanas évektÅ‘l a SzÃnháztechnikai fórum szerkesztÅ‘je is volt, 1991-98 között az ÉpÃtész Közlöny is az Å‘ kezében formálódott megbÃzható szakmai orgánummá.
Fogadják szeretettel – ennyit kÃvánt csak az új fÅ‘szerkesztÅ‘ a megújult lap olvasóitól. Beérte ennyivel, hiszen tudta, hogy ez a legtöbb, ami médium és közönsége között megszülethet: szeretet, egymásra figyelés, gondoskodás. Olyan épÃtész folyóiratot csinált, aminek szerkesztÅ‘i elvei, tÃz évvel azután, hogy Å‘ leköszönt, még mindig szilárdnak és tartósnak bizonyul.
2001 elején távozott a laptól, az általa alapÃtott ÉpÃtészfórum lett mindennapi közege. Mindenütt ott volt, ahol az épÃtészetrÅ‘l szó esett. Képviselte a Nagy Budapest Törzsasztal néven havonta összegyűlt társaságot, rovatot vezetett a Budapest folyóiratban, rendszeresen Ãrt az ÉS-be, hogy a szakmán kÃvülre is kommunikálja az épÃtészet kérdéseit. Mert a tér alakÃtása közügy. KiállÃtásokat csinált, elÅ‘adásokat tartott és kitüntetéseket kapott, amiket most a halála kapcsán nincs különösebb értelme felsorolni. Számomra sokkal fontosabb, hogy 1997-2000 között vele dolgozhattam. TÅ‘le tanultam a lapszerkesztést, Å‘ vezetett át a tartalmi és technikai buktatók során, végtelen türelemmel. Soha nem tudom már megköszönni neki.
Mihály a köz szószólója volt, a pesti utcakép gondoskodó gazdája. Egy hétfÅ‘i napon ugyanúgy sietve ment az utcán, gondolom, a kopott bÅ‘rtáskájával, mint mindig, összeesett és meghalt. A munkája terepén lépett át végleg a túloldalra. KÃvánom, hogy odaát Å‘t is – fogadják szeretettel.
Götz Eszter