Szerb székesegyház a Tabánban
Az eltűnt Rácváros emlékezete
Budapesti Történeti Múzeum, 2018. november 9 – 2019. február 17.
Szöveg: Szegő Hanna
Fotók: BTM
A Budapest Történeti mÚzeumnak az újvidéki Matica Srpska Képtárával és a szentendrei Szerb Egyházi Múzeummal együttműködve létrehozott kiállÃtása a budai szerb székesegyház egykori helyérÅ‘l kiindulva, idÅ‘ben visszafelé haladva, térben pedig egyre erÅ‘sebben a tmeplomra fókuszálva mutatja be a székesegyház és környezete történetét, az épületnek a tabáni szerb közösségben és a budai városképben betöltött szerepét.
A Buda felszabadÃtásáért folyó harcok alatt jelentÅ‘s károkat szenvedett a Tabán is, melynek területét 1686 után jobbára délszláv lakosság, a rácok népesÃtették be. 1690 után emeltek egy templomot, mely a Duna gyakori áradásai miatt azonban jelentÅ‘s károkat szenvedett. A püspök az új templom épÃtését támogatta. Az 1775-ben megépült új tabáni templom gazdagon formált barokk toronysisakjával a 18. században nem mcsupán a Budai Egyházmegye, hanem az egész Karlócai Szerb Ortodox Érsekség legnagyobb templomépülete lett. Pompája azonban rövid életű volt: az 1810. évi tűzvész során teljes berendezése megsemmisült. Az 1824-re megvalósult újjáépÃtés részeként készült el az ikonosztáz, amelynek képeit Arsenije Teodorovic szerb festÅ‘ készÃtette.
József nádor az újjáépÃtés során a Tabán utca- és telekszerkezetét is szabályoztatta. A tűvészt követÅ‘ városrendezés fÅ‘ mozzanata volt a Templom teret és a Tabán másik városias terévél összekötÅ‘ utca megnyitása, amely az ún. Ferdinánd-kapun keresztül megteremtette a közvetlen összeköttetést a Tabán központja és a vár között is.