Fenntartható Lakóhelyek Műhely
BME Építészkar Lakóépülettervezési Tanszék
Szöveg: Mándoki Réka
A lakóépületek tűnhetnek egyszerűnek és kicsinek, de a legegyszerűbb otthonok is összetett szerepet töltenek be a mindennapjainkban. Ezek az épületek menedéket nyújtanak, kijelölik a társadalmi státuszunk, és lehetőséget adnak az önkifejezésre. A lakóépületek és lakóik kölcsönösen formálják egymást, nem csoda, hogy az, hogy hogyan és hol élünk, rendkívül fontos része kulturális örökségünknek, és annak, hogy kik vagyunk.
A fenntartható fejlődés „a jólét elősegítése a bolygó védelme mellett”. A lakóépületek fenntarthatóságának tekintetében ez úgy fordítható le, hogy megfizethető és tisztességes otthont kell biztosítsunk minden ember számára, miközben épületeinket a lehető leginkább környezetbaráttá tesszük a lehető legkevesebb anyag felhasználásával és olyan műszaki megoldások használatával melyek a legtovább tartósak maradnak.
A BME ÉPK Lakóépülettervezési Tanszék Fenntartható Lakóhelyek Műhelye a fenntarthatóságot hármas szempontrendszer (az ún. „triple bottom line” elv) mentén vizsgálja, egyszerre figyelembe véve gazdasági, társadalmi és környezeti kritériumokat. Olyan kérdéseket vizsgálunk, mint hogy hogyan és miből építsünk, hogyan takarékoskodhatunk a lakhatáshoz szükséges energiával, és milyen lakáshasználati módokkal csökkenthetjük az épületek ökológiai lábnyomát.
Hisszük, hogy a legtöbb épület korszerűsíthető, mind technikai, energetikai, mind lakhatási szempontból alkalmassá tehető a mai kor igényei számára. Fontosnak tartjuk, hogy a megőrzés legyen az első, a bontás pedig az utolsó megoldás, valamint hogy a szerkezetek kiválasztásánál figyeljünk a teljes életciklusra vonatkozó fenntarthatóságra, beleértve a ház utóéletét is. Ne pazaroljunk: akkorát építsünk, amekkora szükséges. Használjuk ki a benapozást, a tájoláshoz és a telepítéshez válasszunk megfelelő hőszigetelő és hőtároló szerkezeteket. Hiszünk a lokalitásban és abban, hogy a fenntarthatóság eléréséhez szükségszerű a helyi adottságok pontos ismerete.
Jelenleg elsősorban olyan stratégiák kidolgozására fektetjük a hangsúlyt, melyek meghosszabbíthatják az épületek használati idejét, ami által jobb hosszú távú környezeti és gazdasági teljesítményt lehet elérni. Ehhez kiindulás lehet a flexibilis térszervezés és a tértartalék megléte, ami a modern építészet elképzeléseivel szakítva a funkcionális minimum feletti területekkel számol, elősegítve a lakóhely rugalmas használatát és a helyiségek esetleges funkcióváltását. Egy másik projektünkben azzal foglalkozunk, hogy a kortárs tömeggyártott épületeknek milyen szerepük lehet a lakásválságok felszámolásában.
Hallgatóink bevonásával, az egyetem adta lehetőségeket kihasználva valódi tervezési feladatokon, sokszor önkormányzatokkal együttműködve keressük a választ az aktuális problémákra. Jelenleg Komárom és Tatabánya Önkormányzatával is együttműködünk. Projektjeink során figyelünk arra, hogy mind műszaki, mind társadalmi szempontból adekvát, a konkrét tervezési helyszínre reagáló épületek készüljenek. Fontosnak tartjuk munkáink láthatóságát, kiadványokban és online felületen történő publikálását, hiszünk abban, hogy az építész tervezői és a mérnök-építész kompetenciák 21. századi prezentálása erősíti a csoportunk és hallgatóink nemzetközi szakmai diskurzusokban való részvételét.