NÅ‘ épÃtészek a szocialista érában (1945–1989)
Egy frissen megjelent angol nyelvű tanulmánygyűjteményről
Szöveg: Kerékgyártó Béla
Hogyan nyertek teret, és mi volt a szerepük a nÅ‘ épÃtészeknek a szocialista tábor országaiban? Volt-e lényeges különbség ebbÅ‘l a szempontból a Nyugat és Kelet-Európa között? E kérdéseket járja körül a Routledge kiadónál Simon Mariann és Mary Pepchinski szerkesztésében nemrég megjelent kötet.
Mint a szerkesztÅ‘k bevezetÅ‘jükben megjegyzik, ez a tanulmányok nem a gender diskurzusokra jellemzÅ‘ különbség, hanem az egyenlÅ‘ség felÅ‘l közelÃtik meg a témát. Teljes joggal, hiszen az az ideológiailag hirdetett és intézmények által is megtámogatott egyenlÅ‘ség elv volt a közös nevezÅ‘ a keleti tömb országaiban, ami a nÅ‘k, s ezen belül a nÅ‘i épÃtészek helyzetét is meghatározta. A tanulmánykötet tucatnyi tanulmány fényében igyekszik képet adni errÅ‘l az eddig kevés figyelemre méltatott területrÅ‘l, s megfogalmazni a további kutatások számára a kérdéseket és dilemmákat.
A két szerkesztÅ‘ eredetileg az Európai ÉpÃtészettörténészek Hálózata (European Architectural History Network – EAHN) konferenciájára szervezett egy szekciót, amelyen öt elÅ‘adás hangzott el. Ennek sikere nyomán kezdett egy angol kiadó érdeklÅ‘dni a téma iránt. A tervezett kötet számára a szerkesztÅ‘k jelentÅ‘sen kibÅ‘vÃtették a kört: tizenkét – illetve ha az utószót is számÃtjuk, tizenhárom – szerzÅ‘ tanulmánya készült el. Maguk az Ãrások az egyes országok, a kutatások állása és a szerzÅ‘k különbségeibÅ‘l fakadóan is eltérnek egymástól, de a szerkesztÅ‘k által megszabott keretek és irányok összefogják Å‘ket, együttesen a téma sokoldalú megközelÃtését nyújtják.