Tátika történet
Esettanulmány egy emblematikus modern épületről
Szöveg: Jankovics Norbert, Máté Zsuzsanna
A badacsonyi hajóállomás mólójánál, a hajóval érkezÅ‘ vendégek gyalogos útvonala mellett álló egykori Tátika étterem széles körben ismert modern épÃtészeti alkotás, tervezés-, épÃtés- és recepciótörténete ismert, de csak kevéssé publikált. A cikk rövid esettanulmányként ismerteti a Tátika épÃtés-, átépÃtés- és pusztulástörténetét.
A terület rendezésére 1958-ban készült el az elsÅ‘ koncepció, ez már tartalmazta a jóval késÅ‘bb megvalósult étterem terveit is. A Tátika étterem megnyitására csak az elsÅ‘ tervek elkészÃtése után négy évvel, a kivitelezéshez szükséges pénzügyi alapok megteremtés után, 1962 nyarán került sor. A megvalósult monolit vasbeton épület alsó szintjén volt a gyorskiszolgáló étterem, a hátsó, vasút felÅ‘l vezetÅ‘ lépcsÅ‘n lehetett az emeletre jutni, ahol cukrászda, zenés mulató, borkóstoló terasz kapott helyett. A nyers zsaluzott felületeket fehérre és sárgára szÃnezték, a Balaton felÅ‘li oldalon, észak felÅ‘l a strandot kiszolgáló büfé földszintes épülete kapcsolódott. A tó, illetve a kikötÅ‘ felé nézÅ‘, hosszan elnyúló homlokzat a földszinten transzparens volt, és eredetileg a partvonallal azonos vonalban állt, az emelet nyitott terasza e felett lebegett, és mintegy öt méteres konzollal nyúlt vÃz fölé. A tetÅ‘héjazat hullámeternit palafedést kapott, az oldalhomlokzatokat eloxált alumÃnium lamellák törték át. Az oldalsó oromfalak, lábazatok és a földszinti teraszmellvéd közepes méretű, változatos alakú bazaltkváderekbÅ‘l épült, ezzel beemelve a helyi természetes anyagok használatát, és fokozva a homlokzat anyagváltozatosságát és szÃnességét. A teraszt felülrÅ‘l kék szÃnű huzalbetétes üveg napellenzÅ‘ árnyékolta, a vendégtér és a terasz között függÅ‘leges osztás nélküli, alsó-felsÅ‘ befogással edzett üvegbÅ‘l készült nyitható falak álltak. A lépcsÅ‘ és a teraszmellvéd fehér műkÅ‘bÅ‘l készült. Az épületbelsÅ‘ nagyon letisztult, egyedi tervezésű falborÃtást és berendezést kapott: az elÅ‘bbit fenyÅ‘bÅ‘l készült kabinlécezés borÃtotta, az utóbbiak dió furnérból, acélcsÅ‘bÅ‘l és műanyagcsÅ‘ fonatból álltak.
A különbözÅ‘ üzemeltetÅ‘k, különösen 1990 után, a saját igényük szerint formálták a tereket és a részleteket, Ãgy ma a belsÅ‘ meglehetÅ‘sen összevissza tÃpusgazdagságot mutat. A különbözÅ‘ funkcióknak megfelelÅ‘en elfalazások és utólagos válaszfalak kerültek az épületbe. Az egykor tiszta alaprajzi rendszer kaotikus és felismerhetetlenségig átalakÃtott. 2008–2009-ben Callmeyer Ferenc újabb áttervezés elÅ‘készÃtésében vett részt, amelynek azonban csak kisebb átalakÃtás lett a végeredménye. Ezzel párhuzamosan, bÃzva abban, hogy az épület késÅ‘bbi sorsát ez pozitÃvan befolyásolja, 2011-ben műemlékké nyilvánÃtották a Tátika éttermet.