Ráday Mihály, köszönjük
Szöveg: Buza Péter
Ráday előtt. Ráday alatt. Ráday után. Meghalt a király. Éljen a király? Az egyszemélyes intézmény egyszer és mindenkorra korszakot zárt. A szenvedélyes örökségvédelem időszaka lezárult. Talán már előbb is, mint főszereplőjének élete. A névadó örök búcsújával zárókő került varázshatású mesterműve végére. Mert hogy volt, hogy egyáltalán lehetett ilyen periódusa a magyar örökség s műemlékvédelemnek az Ráday elvitathatatlan és soha, senki által el nem vitatott személyes érdeme.
A király uralmának értékét az utókor, a köz- s szakhistória sohasem az eszközei, hanem teljesÃtménye alapján Ãtéli meg. Számon tartja, kÅ‘be véste a közemlékezet, hogy a VárosvédÅ‘ meg tudta tenni, ami kevés alkotó embernek sikerül. MeggyÅ‘zÅ‘dését kultusszá intézményesÃtette. Hogy meg kell menteni-Å‘rizni épÃtett örökségünket. Hitszónok volt, véleményvezér. Jó értelemben divatot teremtett. Ãœzenetét tÃz- és százezrek hallották és értették, követÅ‘i sztárként tisztelték, kiérdemelt tekintélye pályája csúcsán, annak évtizedeiben, minden ajtót megnyitott elÅ‘tte, telefonhÃvása mindig elérte, akit kellett, hogy tegyen, tehessen valamit, olyan ügyek sikeréért, amelyekért újra és újra, szÃvós és prédikátori hevületű küzdÅ‘ként, harcba szállt.
Munkája, aktivitása alkotó periódusában a magyar műemlékvédelemnek többször is megszorÃtották a nyakát. Mostanra, az utolsó évtizedben gyakorlatilag elfogyott minden ereje. A kezdetekkor állami hatalommal és erÅ‘s vétójoggal felruházott hivatal s szervei idÅ‘vel a partneri, aztán a konzultánsi szerepbe kényszerültek. Végül ez a gondolkozás és tevékenység a teljes megsemmisüléssel olvadt be az államigazgatásba.
1980 és 2010 között – Ráday szakmai férfikorában – ebben a körben talált és keresett természetes fegyvertársakat, és persze a maga alapÃtotta Budapesti VárosvédÅ‘ Egyesület, aztán a Város és FaluvédÅ‘k Szövetsége erÅ‘s, felkészült és elszánt civil csapatában.
Ezekben a körökben is elÅ‘fordultak súrlódások markáns nézetei miatt más szakmabeliekkel. De sokkal több volt a súrlódás a gazdaság és politika összefonódó érdekközösségeivel, azok képviselÅ‘ivel. Ha alapjaira meztelenÃtjük le az ellentéteket, a magán és a közösségi, társadalmi érdekek súlyos ütközésérÅ‘l van szó, valóságos mocsárvilág, amelynek ráadásként van még egy szintje az eddigiek mellett. Az, amit az épÃtész-épÃtÅ‘művész szakma a világ rendje szerint elfoglal, magának követelve – persze esete válogatja – az épületekkel, legyenek megÅ‘rzendÅ‘k vagy vadonatújak – minden döntés jogát. Van rá okuk s van joguk. De emellett ott a minden alkotóban mocorgó szándék: jelet hagyni a világban. Ez az olykor mindent elsöprÅ‘ igyekezet fölülÃrhatja a nagy elÅ‘dök iránti, elvárható tiszteletet is.
Könnyű belátni, a kulturális értékhumanizmus minden idÅ‘ben kisebbségi pozÃcióba szorult. Pedig országot épÃt, ha véd és ment. A maga módján, királyságot. Trónjára sokarcú mozgalma Rádayt emelte. Nem választáson nyerte el rangját, de hát a királyokat általában nem is szavazással emelik pozÃciójukba, ámbátor megeshet, hogy közfelkiáltással. Az Å‘ hitét és a TÅ‘le származó hitet vallók kölcsönös bizalmából. Amit elismert a gyakorlat világa, s annak szereplÅ‘i. Példás életművet épÃtett.
A halál szigorúan magánügy. Most, hogy hetek óta rendezgetem búcsúzó és búcsúztató gondolataimat, egyre tisztábban látom az én személyes viszonyomat is meghatározó tényt: halálodra szükségképpen magad maradsz. A család, a barátok, kollégák egymás közt megosztott gyászának szavai, mondatai, gesztusai civilizációs közhelyek.
Hogy pályámon – magam is a nyolcvanas évek elején – elindultam, elsÅ‘sorban Neki köszönhetem. Példát, témát adott, miközben változó intenzitással és változó terepen sokszor együtt dolgoztunk. StÃlusunk markáns különbsége idÅ‘rÅ‘l-idÅ‘re, ideig-óráig határhelyzetbe sodorta barátságunkat. De a kölcsönös tisztelet és a mindent elnézÅ‘, megértÅ‘, már-már szellemi rokonságot megtestesÃtÅ‘ testvéri szeretet mindvégig, a végig kitartott. SÅ‘t: a közösség emlékezetének személyünktÅ‘l független, idÅ‘t, teret nem ismerÅ‘, határtalan birodalmában örökké él.