Tettek ideje. Lakhatási mozgalmak a 20. században
Kassák Múzeum, 2017. 01. 26. – 04. 02.
A Kassák Múzeum és a Közélet Iskolája részvételi alapú kiállÃtása a 20. század elejétÅ‘l a rendszerváltásig terjedÅ‘ idÅ‘szak lakhatásért folytatott küzdelmeit tekinti át, bemutatva az érintettek közös cselekvési stratégiáit, a megélhetésért folytatott praktikáikat, megoldási kÃsérleteiket és önszervezÅ‘désüket.
A Kassák Múzeum 2012-ben megkezdett Életmód és társadalmi mozgalmak a modernitásban cÃmű kiállÃtási és kutatási programjában nagy teret biztosÃt a szociálisan érzékeny témák és művészeti projektek bemutatására. Ebbe a sorba illeszkedik a Tettek ideje. Lakhatási mozgalmak a 20. században cÃmű kiállÃtás is, melyet a Közélet Iskolája közösségi oktató- és kutatóközponttal együttműködésben valósult meg.
A Kassák Múzeum munkatársai és a Közélet Iskolája kutatói 2016 januárja óta közel egy éven át intenzÃv közös munkát folytattak, hogy bemutassák a tömeges lakhatási problémák megoldására törekvÅ‘ közösségi és önszervezÅ‘dÅ‘ kezdeményezéseket. A kiállÃtás kuriózum abban a tekintetben, hogy nem múzeumi szakemberek válogatását láthatjuk, hanem a hajléktalanságot megtapasztalt kutatóikkal közös munka során kristályosodott ki a kiállÃtás koncepciója és a dokumentumok bemutatási módja. A cél tehát az volt, hogy a társadalom peremén élÅ‘k szemszögébÅ‘l láttassuk a szegénységet, kiemelve a megélhetésért folytatott praktikákat, a közös cselekvés és az önszervezÅ‘dés történeti példáit.
Fontos hangsúlyozni, hogy a városi szegény családok, a munkanélküliek, alkalmi munkások életmódjáról, mindennapjairól kevés dokumentum és fénykép állt rendelkezésre. A médiaképeken pedig a szegénységben élÅ‘k könnyen a borzongás, a sajnálat vagy az egzotikum tárgyai lettek. A társadalom alsó rétegeiben keveseknek adatott meg a lehetÅ‘ség, hogy fényképeken vagy naplókban örökÃtsék meg az általuk megélt eseményeket. A személyes történeteket és az érintettek által létrehozott anyagokat olyan, a szociális problémák iránt érzékeny fotográfusok és értelmiségiek képei egészÃtik ki, mint Escher Károly, Müllner János, BenkÅ‘ Imre, Csoszó Gabriella és Erdei Krisztina.
Forrás: Kassák Múzeum