Co-Housing
Kortárs városias közösségi lakóházak innovatÃv épÃtészeti megoldásai
Szöveg: Szabó Julianna, Babos Annamária
Fotók: Szabó Julianna
A világ co-housing (magyarul: közösségi lakóház) fejlesztéseit sokféle szempont alapján csoportosÃthatjuk: léteznek városi és vidéki közösségek, új épÃtésűek és meglévÅ‘ ingatlan átalakÃtásával létrejövÅ‘k. A legkisebbekben csak egy-egy szoba jut a lakóknak, másokban hagyományosan felszerelt sorház az alapegység. A fejlesztések megcélozhatnak speciális csoportot, vagy éppen a vegyességet, a társadalmi integrációt tekinthetik céljuknak.
A finanszÃrozás és tulajdonlás is sokféle lehet: a társasházi, a lakásszövetkezeti és az egyesületi formában való tulajdonlás mellett a bérelt rendszerek is gyakoriak. Egyes projektek épp csak egy pár, mások akár száz lakásegységet tartalmaznak, sÅ‘t egész közösségi tömböket, lakónegyedeket is ismerünk.
A közösségi lakóházak épÃtészete rendkÃvül változatos. Az elsÅ‘ ilyen dán és amerikai lakásfejlesztések jellemzÅ‘en alacsony intenzitású beépÃtésben, vidéken vagy külvárosi területeken épültek. KésÅ‘bb a nyugat-európai nagyvárosokban az általános társasházi forma kisebb, földszinti közösségi terekkel egészült ki. Mára a megosztott terek és közlekedÅ‘k kialakÃtása, illetve a privát és közösségi terek közötti kapcsolatok épületenként (Ãgy közösségenként) egyedi épÃtészeti megoldásokat hoznak magukkal. ÉpÃtészeti innováció jobbára ott jelenik meg, ahol a beruházásokat állami vagy városi támogatás segÃti, Ãgy kisebb a szorÃtás pénzben és idÅ‘ben. Számunkra tanulságosak a közeli bécsi (lásd MÉ 2018/5) vagy zürichi példák, de egyes német, dán és holland városok projektjei is. Ezek a kÃsérletek túlmutatnak a co-housing mozgalom keretein, hiszen a városi lakásformák új generációját keresik a finanszÃrozhatóság, a társadalmi változások és az ökológiai fenntarthatóság követelményeinek háromszögében.