Ifj. Dávid Károly épÃtész (1903–1973)
Ifj. Dávid Károly kiállÃtása, HAP Galéria, 2012. szeptember 11 – október 12.
Szöveg: Fehérvári Zoltán – Prakfalvi Endre – Ritoók Pál
A huszadik századi magyar épÃtészet egyik kimagasló alakjáról mutatott be kiállÃtást a HAP Galéria 2012. szeptember 11. és október 12. között. A tárlathoz mellékelt kiadványban jelent meg az a tanulmány, amelynek részleteivel most felidézzük a modern épÃtészet egyik kimagasló hazai alakját. A közlés másik apropóját a Dávid Károly egyik fÅ‘művének tartott Népstadion közelgÅ‘ átalakÃtása kÃnálja – a szerk.
Két fÅ‘művét túlzás nélkül szinte mindenki ismeri, még akkor is, ha a tervezÅ‘t nem tudja megnevezni. Az egyik a fÅ‘város légikikötÅ‘je, a másik a ma Puskás Ferenc nevét viselÅ‘, korábbi nevén Népstadion, amelyet épÃtészeti értékein túl elhelyezkedése, dimenziói és azok az események, amelyeknek helyet adott, emelnek be a köztudatba a 20. század egyik legismertebb magyarországi épÃtett alkotásaként. További művei alig vagy egyáltalán nem ismertek a széles nyilvánosság elÅ‘tt.
Ifj. Dávid Károly nagyszabású épÃtkezések kivitelezését végzÅ‘, szakmailag elismert épÃtÅ‘mester-épÃtési vállalkozói dinasztia harmadik generációjának tagjaként született Budapesten, 1903. március 8-án id. Dávid Károly és Mészáros Anna fiaként. A gimnázium elsÅ‘ két osztályát Budapesten, a Piarista Gimnáziumban végezte, majd tanulmányait a Budapesti Református Gimnáziumban folytatta, ahol 1922-ben érettségizett. 1922-ben iratkozott be a budapesti Magyar Királyi József Műegyetem épÃtészeti osztályára. 1926-ban szerzett abszolutóriumot. Egyetemi évei nyári szüneteiben és az abszolutórium megszerzése után apja vállalatánál, a Dávid János és Fia cégnél kezdetben mint kÅ‘műves tanonc, késÅ‘bb kÅ‘műves, majd munkavezetÅ‘, végül pedig mint műszaki tisztviselÅ‘ dolgozott. 1931-ben szerezte meg a Műegyetem épÃtészi oklevelét. Ezután másfél évig külföldön tartózkodott, beutazta Olaszországot, Franciaországot, Németországot, Hollandiát, Belgiumot, majd kilenc hónapig dolgozott Párizsban Le Corbusier műtermében. (…)