• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Egy kis mustra 2018–2022

    Szerk. Okrutay Miklós, Nagy Gábor. Pest Vármegyei Kormányhivatal, Budapest, 2024

    Szöveg: Szegő György

    Az Egy kis mustra 2011-től, a kormányhivatalok megalakulásától az adott év megvalósult műemléki helyreállításait bemutató sikeres sorozat lett. Előbb – a két megye örökségvédelmi szétválásáig – Pest és Nógrád jelentős felújításainak krónikájaként, majd Pest megyére szorítkozva, 2014-től pedig a járási közigazgatás rendszeréhez kapcsolódva. 2017-től hét év – benne a pandémia időszakával – szünet következett; most a 2018 és 2022 közötti időszakot rendezték egyetlen kiadványba.
    A 3. oldalon Dr. Tarnai Richárd főispán bevezetőjében a feladatkör és az azt tükröző kiadvány sokrétűségét sorolja: templomok, népi lakóházak, múzeumok és kúriák, valamint régészeti feltárások. Ezeket egy-egy rövid ismertető szöveg és néhány kép reprezentálja, a páratlan oldalakon reprezentatív fotókkal. A főispán köszöntőjével párban, a 2. oldalon a Zichy kastély nyugati szárnyának felújítása: Óbuda főterére néz maga a Pest vármegye Örökségvédelmi Hivatala. A 2022-ben ide költöző intézmény megmentette a sokféle méltatlan használat után rossz állapotba került kastélyrészt.
    Más lépték Ócsa, Türr István u. 4 alatti, régóta lakatlan tájháza – népi műemlék –, amely szintén megmenekült. És kis gyöngyszem Zsámbok „Lapu Istvánné” tájháza, amelyben megőrizték az egyedi színvilágával kitűnt, a falut jellemző falfestést. Méretében ugyancsak kicsi, de kisvárosias léptékű, Szentendre főutcája és az Ignatovity Jakov utca sarkán álló emblematikus épület, amely története során sokféle rejtett homlokzatdíszítést élt át. Hasonlóan kisléptékű, de igen fontos siker a ráckevei Halmúzeum megszületése vagy ugyanott a szerb ortodox parókia helyreállítása és a gyűjtemény elhelyezésére alkalmassá tétele. Ilyen a megmentett kúriában megnyitott Blaskovich Múzeum Tápiószelén, a Várkapitányi lak Gödöllőn, és ugyanitt a Szent Imre Katolikus Iskola.
    Sokszor a helyi közösségek és az országos műemlékvédelmi feladatok jól összesimíthatók. Ilyen példák a bemutatott időszak templomfelújításai (Fót r.k. templom, Nagybörzsöny, Szent Miklós plébániatemplom, Kisoroszi, r.k. templom, Szentendre, görögkeleti szerb ortodox Belgrád székesegyház, Biatorbágyi r.k. templom, Cegléd, Református Nagytemplom, Üröm, r.k. templom): immár méltó, ünnepélyes külsőségekkel megjelenő, de egyúttal működő intézmények is, amelyek akár turisztikai feladatokat is kiszolgálnak. Visegrádon Makovecz Imre Rév utcai általános iskolája műemlékvédelmi területen megújult kortárs épület. Tökön az Árpád-kori templomrom konzerválása nemcsak a fenti kettősséget mutatja fel, de a felújítás régészeti munkái új tudományos felismerésekhez is vezettek. Régészeti, turisztikai siker és ígéret a római őrtorony rekonstrukciója Verőcén. Pátyon pedig egy Árpád-kori temető előzetes régészeti feltárása mutatja: az értékmentő folyamat él.
    A Mustrák példáinak többsége értelemszerűen a budapesti agglomeráció településeit képviseli. Azokba máig – és valószínűen ezután is – egyre többen érkeznek friss letelepülők a fővárosból. A településarculat erősen változik. Hogy mennyire, az azon is múlik, hogy sikerül-e bemutatni/megszerettetni a települések épített értékeit az új építtetőkkel. Ez kulcskérdés. És nem mellesleg az önkormányzati demokráciában a lokálpatrióta identitás megtartása döntő tényező. Így tekintve, örvendetes az Egy kis mustra feltámadása és a tervezett további hiánypótló 2023-2025-ös évek értékalapú megszerkesztése és kiadása.
    (Szöveg és fotó: Arnóth Ádám, Bátory Gábor, Fehér Judit, Hernyák László, Klaniczay Péter, Mógáné Aradi Csilla, Novotnik Ádám, Okrutay Miklós, Szatmári Klára)