• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Fenntartható épülettervezés

    A Graphisoft BIM megoldásai

    A Graphisoft, a BIM szoftvermegoldások vezető fejlesztője nemrég mutatta be frissített termékpalettáját, köztük az Archicad legújabb, 28-as verzióját. A magyar piacon az Archicad, a BIMcloud, a BIMx és a DDScad biztosítják a BIM tervezési munkafolyamat világszínvonalú megoldását. A vállalat kutatja a Mesterséges Intelligencia felhasználási területét, amelynek egyik újítása az Archicad 28-hoz felhőalapon minden felhasználó számára elérhető.
    A vállalat két éve indította el a Technology Preview Programot, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók teszteljék és értékeljék az Archicad legújabb funkcióit. Ennek köszönhetően a felhasználói visszajelzések alapján véglegesítik a legfontosabb funkciók fejlesztését, illetve az iparági trendek finomítják ennek ütemtervét. Amint Reicher Péter, a Graphisoft a magyar piacért felelős országigazgatója hangsúlyozta, az új építési törvény elindította az építőipari digitalizációt, amelyhez a cég itthon, magyar nyelven biztosít megoldásokat és szakmai támogatást.
    Az Archicad 28 egyik idei újdonsága, hogy az MI alapú vizualizációt a felhasználók mostantól felhőalapon érik el. Ennek köszönhetően az építészek a korai tervfázisban számos vizualizációt, különböző tervopciókat hozhatnak létre egy klikkeléssel közvetlenül a felhőből, sokkal gyorsabb renderelési idővel, azonnali hozzáféréssel, asztali telepítés nélkül.
    Nyugat-Európában fontos építészeti irányzat a meglévő épületállomány mai elvárások alapján történő modernizálása, amelynek első fázisában a régi épületet pontfelhő alapú, lézeres szkenneléssel felmérik. Ezt az adatformát az Archicad már évek óta támogatja. Most az Archicad 28-nál a továbbfejlesztett pontfelhő kezelés érdekében a vállalat együttműködést kötött a BIMmTool-lal, hogy a korábbinál sokkal fejlettebb pontfelhő kezelést tegyen lehetővé, javítsa a Scan-to-BIM és a pontfelhő munkafolyamatokat.
    A fenntartható építészetben az új épületeknél elvárás, hogy a karbonlábnyom, az életciklus alatti energiafelhasználás kedvezőbb legyen. Az Archicadben tervezett épületmodellek már önmagukban tartalmazzák a fenntarthatóság számításához szükséges adatokat, de a vállalat nemzetközi együttműködésének köszönhetően a tervezők az Archicad sablonfájlba beépített karbonlábnyom adatokat egy gombnyomással most már át tudják küldeni a teljes életciklus analízist futtató különböző szoftverekbe (pl. LCA).
    A másik idei nagy újdonság a jelkulcsok funkció megjelenése, amelyek segítségével a digitális modellhez illetve dokumentációhoz lehet hozzárendelni különböző termék- anyag és egyéb leírásokat.
    A BIMcloud valós idejű együttműködést biztosít a projektcsapat tagjai számára, függetlenül a projekt méretétől és az irodák földrajzi elhelyezkedésétől. A Graphisoft és anyacége, a Nemetschek a biztonságos adatcsere és tárolás biztosítása érdekében újabb globális vezető felhőszolgáltatóval kötött együttműködést a felhőmunka támogatása érdekében.
    A BIMx produktív munkahelyi és mobil együttműködési megoldás idei újdonsága az élsimítás 3D-ben, valamint a 3D modellek nagyobb interaktivitása, amelynél egyenként vagy csoportonként elrejthetők az elemek, és egyszerűen szabályozható a láthatóságuk. Emiatt például az ügyfelek leegyszerűsíthetik a terv felülvizsgálati folyamatát a különböző 3D-s modellek közötti váltással, mint például a tervopciók, az átépítési variációk vagy a szerkezeti megjelenítésre készült modellek. A BIMx futtatható az Apple Vision Pro-n, amely a legfejlettebb technológiájú VR szemüveg ma a világpiacon.
    A Graphisoft Store-ban elérhető DDScad, az intelligens gépészeti, elektromos és épületgépészeti (MEP) tervezési eszköz, amely idei nagy újdonsága az Open BIM optimalizált projektmód, amely lehetővé teszi a szakági zökkenőmentes együttműködést a BIM-projektekben. A DDScad új verziójában a továbbfejlesztett fotovoltaikus rendszertervezés lehetővé teszik az elektromos mérnökök számára, hogy egy tisztább, zöldebb jövőt hozzanak létre.
    A Graphisoft BIM megoldásait sikerrel alkalmazó nemzetközi referenciák közül fontos megemlíteni a brazíliai Belo Horizontéban megépült Arena MRV stadiont (tervezők: Farkasvölgyi Arquitetos Associados), az olaszországi NOA Network of Architecture vendéglátást szolgáló különleges épületeit, vagy a finnországi Jyväskylä új kórházát, a JKMM Architect tervezőinek munkáját. Mindhárom iroda hosszú évek óta használja az Archicad programjait a fenntartható és korszerű épületek létrehozásához.