Farkasverem
Farkaskutató Központ
Terv és szöveg: Kővári Csenge
A 20. század közepétÅ‘l farkasügyben az országhatáron túlra terelÅ‘dött a figyelem. Ez azért elkeserÃtÅ‘, mert egy olyan fajról beszélünk, amely a második világháború végéig honos volt nálunk. Szerencsére az elmúlt évek során egyre nagyobb figyelmet fordÃtanak a magyarországi farkaspopulációra, ugyanis hazánkban növekszik a szaporulattal bÃró egyedek száma. Azonban még mindig nem kÃmélik Å‘ket, az ellenük irányuló vadászat jelenti számukra a legnagyobb problémát. Bár az aktuális jogszabályok alapján ez bűncselekménynek minÅ‘sül, még mindig nem fordÃtunk kellÅ‘ figyelmet a farkasok védelmére.
GödöllÅ‘ határában található az a terület, amely korábban a Magyar Filmgyártó Vállalat egyik természetfilm-forgatási helyszÃne volt. Ma Újváry Dóra etológus és férje, Horkai Zoltán, a világhÃrű állatkoordinátor tulajdonában áll, akik a Horkai Animal Training Center vezetÅ‘i és üzemeltetÅ‘i.
A terv fÅ‘ felvetése: megengedhetÅ‘-e egy ilyen természetközeli funkciónál, hogy az épÃtett elemek direkt módon befolyásolják a környezetet. Egy olyan megoldás kialakÃtása volt a cél, amely a környezetbe beleolvadva, azzal együttműködve tud létezni. A farkasverem, mint elsÅ‘dleges asszociatÃv kép került középpontba. Bár a kutatóközpontban végzett munkával szöges ellentétben áll a verem fogalma, mégis fontos szempont volt, hogy párhuzam alakuljon ki közöttük. Ez egy olyan térbeli rendszer kialakÃtásához vezetett, amely lehetÅ‘vé teszi az egységek rejtettségét, határoló szerkezetek nélküli működését.