A MÉK és a MÉSZ állásfoglalása a Diplomataházról
A MÉK és a MÉSZ állásfoglalása
A Magyar Építész Kamara elnöksége nyilvánosan állást foglalt a Budapest I. kerület Szentháromság tér 4-5. alatti, Jánossy György és Laczkovics László által tervezett épülettel kapcsolatban. A Magyar Építőművészek Szövetségének elnöksége úgy döntött, hogy a szervezet egyetértéssel csatlakozik a Magyar Építész Kamara elnökségének állásfoglalásához és mindenben támogatja azt, hogy a szóban forgó épület helyi védelem alá kerüljön, és vitathatatlan építészeti értékei megmaradjanak az utókor számára.
A Budai Várban, a Mátyás templommal szemben, a Szentháromság tér 7-8. számú telken, Buda ostromában megsérült, majd később lebontott épületek helyére Jánossy György és Laczkovics László tervei alapján 1971 és 1981 között diplomata lakóház épült. Az épület az 1970-es évek kiemelkedő építészeti alkotása, példamutató módon oldja meg kortárs, és egyben időtálló építészeti eszközökkel a környezethez való illeszkedést.
Az épület építészeti értéke egyértelmű és elvitathatatlan, éppen ezért az épület védelme és megőrzése közös felelőssége mind az építészeknek, mind a döntéshozóknak, mind pedig a jelenkori társadalmunknak.
A Magyar Építész Kamara Elnökségének egyhangú meggyőződése, hogy a Várnegyed egyik legkiválóbb foghíjbeépítésének elbontásával a második világháborút követő magyar építészettörténet egy jelentős alkotását veszítené el.
Annak érdekében hogy a pusztulás, pusztítás sem most, sem a későbbiekben ne fenyegethesse az épületet, javasoljuk annak helyi védelem alá helyezését, és ennek segítségével megőrzését az utókornak, mint a 70-es évek magyar építészetének egyik jeles alkotását!
(A széleskörű szakmai kiállás ellenére lapzártakor a házat már elbontották – a szerk.)