• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Kotsis Iván-érem 2023: Vincze László

    Építészek Háza, 2023. 12. 13.

    A Kotsis Iván-érem a szakma „fair-play díja”, amely jelképezi a névadó életművével is hitelesített felfogását az etikai alapon álló, építészeti alázattal folytatott szakmagyakorlásról, valamint a magas színvonalú oktatás elismeréséről. Az elismerést a Magyar Építőművészek Szövetsége alapította 1989-ben, a névadó tanítványai és tisztelői javaslatára. Évente egy, oktatóként és tervező építészként is kiemelkedő minőségben tevékenykedő szakmabeli kaphatja meg.

    2023. december 16-án a MÉSZ székházában a szakmai kuratórium javaslata nyomán Vincze László DLA vehette át a Kotsis-érmet. Az alábbiakban Nagy Márton DLA tanszékvezető egyetemi docens laudációjából közlünk részletet.
    „…Lacit a Kotsis Iván emlékéremre, az építészek »fair-play díjára« a Lakóépülettevezési Tanszék közössége jelölte, nem csak azért, mert a mai magyar építészet elismert személyisége, hanem mert magas színvonalú alkotó tevékenysége, etikus alapállása és oktatói munkája miatt a tanszék közössége egyhangúan alkalmasnak találta a díjra. (…) Az építészet a művészet és a műszaki tudományok határán mozog, Vincze László azonban nem itt áll: vérbeli építészként virtuóz rajztudású kreatív alkotó, érzékeny művész, akinek munkáit emellett a hasznosság, használhatóság és a biztos kezű műszaki megoldások jellemzik. Műegyetemistaként a ’80-as évek elejének legendás Kiállítási Körét szervezte, amely évekig a budapesti kortárs művészeti élet egyik fontos színtere volt. Egyetemi tanulmányaival párhuzamosan MAFILM-produkciókban vett részt szcenikai asszisztensként (…) Oktatói pályafutását a BME-n külsős munkatársként kezdte, majd 2002-ben főállású státuszt kapott a Műegyetem Lakóépülettervezési Tanszékén, adjunktusi beosztással. Vezető oktatói, docensi kinevezését 2006-ban kapta meg, a hallgatók által is elismert magas szintű oktatói munkájáért. (…)
    Érdeklődése a közéleti tevékenységet is magába foglalja. Következetesen képviseli az építészet és a társművészetek társadalmi beágyazottságát és mindennapi feladatának tekinti ennek képviseletét. 2017 óta rendes tagja a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építész osztályának.
    Laci nyitott, vidám, következetes személyisége, nyugdíjba vonulása óta komoly hiányként jelentkezik a tanszéken. Számomra Laci igazi polihisztor, aki a művészetekre éppúgy fogékony, mint az ipari előregyártás, a moduláris építés technikai kihívásaira, valamint a szakmát érintő aktuális, társadalmi kihívásokra és közéleti kérdésekre. Igazi építész-mester, aki amellett, hogy konzultál a hallgatóival, beszélgetésekkel, nyári építőtáborokkal vonja be őket a szakma szépségeibe és nehézségeibe, felemelő és ellentmondásos helyzeteibe. Példakép hallgatóknak, építészeknek, és nekünk, kollégáinak is…”