• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Magyar Építészeti Múzeum és Központ

    A tervpályázat eredménye

    2023. december 11-én az MMA Székházában, a Pesti Vigadóban eredményhirdetéssel zárult a Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezésére kiírt pályázat. A díjakat Turi Attila építész, a Bíráló Bizottság elnöke, az MMA elnöke és Lánszki Regő országos főépítész, építészeti államtitkár, a Bíráló Bizottság társelnöke adták át Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ igazgatója, valamint Richly Gábor, az MMA főtitkára jelenlétében.

    A Városligeti fasorba, a tavaly megújult Walter Rózsi-villa szomszédságába tervezett Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezésére 2023 júniusában hirdetett kétszakaszos tervpályázatot az MMA Titkársága. A pályázat első, részvételi szakaszában bármely, a referencia követelménynek megfelelő építész iroda jelentkezhetett. A követelményeknek megfelelően 28 iroda nyújtott be pályamunkát, s belőlük alakult ki az a rangos nemzetközi mezőny, amelynek tagjai a következő szakasz első, immár titkos fordulójában két-két tablón összegezték elképzeléseiket. A Bíráló Bizottság ebből választotta ki azt a 12 pályázót, akik a második fordulóban részletesen is kidolgozhatták a tervet. A tervpályázaton egy első, egy második, valamint két harmadik helyezettet díjaztak; emellett ketten kiemelt megvételben, hatan pedig megvételben részesültek.
    A Bíráló Bizottság elnöke Turi Attila építész, az MMA elnöke, társelnöke Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára volt. A Bizottság tagjai: Tima Zoltán, Salamin Ferenc, Szegő György, Szabó Levente, Sólyom Benedek, Almássy Kornél, Jankovics Norbert, Vasáros Zsolt és Dévényi Sándor.

    A díjazottak és megvételt nyertek listája:
    • 1. díj: Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft. – BIVAK studio Kft. közös pályaműve
    • 2. díj: Monostudio Építész Kft.
    • 3. díj: Deichler Jakab Építész Stúdió Kft. – Fejérdy és Bartók Építészeti Kft. (közös pályázók), valamint Archi-kon Építészeti Tervező-Szervező Kft.
    • Kiemelt megvételben részesült a Klobusovszki Építészet Kft., valamint a Napur Architect Építészeti Iroda Kft. pályamunkája
    • Megvételt nyertek az alábbi pályázók: Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft., Karácsony Tamás DLA – Szabó Péter (közös pályázók), Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft., 7 fő természetes személy konzorciuma (Untitled_02 tervezői csapat): Balázs Anna, Balázs Tibor, Karlovecz Ádám, Molnár Zsanett, Nagy Júlia, Novák-Mester Petra, Suri Bálint (közös pályázók), Bachman & Bachmann Építész Iroda Kft. – Au.Room Építész Műhely Kft. – Medvegy Gabriella (közös pályázók), valamint Arch-studio Tervező, Szervező, Szolgáltató Kft.

    Részlet a nyertes pályamű méltatásából:
    „…A pályaterv egyrészt tiszteletteljesen viselkedik a környezettel, a két szanatóriumépülettel és a Walter Rózsi-villával. Tömegével, pozicionálásával méltó viszonyrendszert alakít ki, de hagyja létezni a meglévő teret és épületeket. Másrészt olyan erőteljes építészeti gesztussal dolgozik, amely szimbólumává válhat a magyar építészetnek és múzeumának, mind országunkon belül, mind nemzetközi téren. A pajtaformát idéző főépület strukturált burkolata az előző századforduló historizáló és szecessziós majolika cseréptetőit idézi. Ez bizonyíték arra, hogy lehetséges a tradíciókból építkezve kortárs építészetet létrehozni, a múltban gyökerezve a jelen és a jövő kérdéseire keresni választ. Ugyanakkor a Bíráló Bizottság a tovább tervezési ajánlásában felhívja a figyelmet a lüsztermázas kerámia anyag épületfizikai, tartóssági vizsgálatára, esetleges alternatív lehetőségek vizsgálatára, olyan megoldás kidolgozására, mely befogadja az időt, nemes patinával hirdeti történetiségét, szellemi folytonosságát.
    A tervezett épület külső kapcsolatai, belső téri megoldásai jól működő tereket és jól fejleszthető gondolati alapot kínálnak a jövő intézményének kialakításához. Az épület az ókori agórák mintájára egyszerre szentély és piac: azaz a múzeumi munka és a társadalmi találkozások tere tud lenni. (…) Fontos kiemelni, hogy a terv átgondolt üzemeltetési koncepciója részletes javaslatokat tartalmaz az aktív/passzív megoldásokra.”