A hosszú ház
Universo társasház, Budapest
Építészek: Sugár Péter, Ilyés Zsuzsa, Kun Tamás
Szöveg: Debreczeni Péter
Fotók: Ilyés Zsuzsa, Kun Tamás
Az Universo a Balázs Béla – Lenhossék – Márton – Vendel utcák által határolt területen, az utóbbi években megújuló Millennium negyedben található. Hasonlóan a Corvin-Szigony fejlesztéshez, a régi egyszintes műhely-lakóházak helyére itt is többszintes társasházak épülnek, néhol megőrizve a meglévő historizáló épületeket. Viszont attól eltérően, a meglévő városszövethez jobban alkalmazkodó, de elég koncentrált módon történnek a fejlesztések, legalábbis a terület körúthoz közelebb eső részén. A környéken már meglévő plázák miatt itt nem éri meg bevásárlóközpontot építeni, így a meglévő utcahálózatra nyitott kisebb üzletek és kávézók is képesek megmaradni, változatos és kellemes utcaképet biztosítva. A terület másik fontos értéke az, hogy számos egyetem, illetve iroda található a közvetlen közelében, így lényegében sétatávolságra minden elérhető az itt lakóknak. Lényegében ez a tökéletes bérlakás-építési helyszín.
A beruházó Cordia cég a Corvin-Szigony projekten szerzett tapasztalatait és elvárásait igyekezett itt is alkalmazni. Az építészek pedig – a Radius B+S tervezői, Sugár Péter, Ilyés Zsuzsa és Kun Tamás – számos nagy társasházat terveztek már. Az Universo hosszú és keskeny telkén E-alaprajzú épületet emeltek, az E szára az utcafront, így a ház kiegészíti a meglévő udvarokat – a szomszédos telken ugyanis alacsonyabb, belső udvaros házak állnak. Mivel az Universo teljes épülettömb hosszúságú, az utcafront visszahúzásokkal lett tagolva. Kívülről hasonló karakterű, de eltérő homlokzatformálású épületek egységének tűnik, melyekben eltérő típusú lakások vannak, az egész tömeget pedig egy korcolt fémmel fedett tető fogja össze. Az utca szintjén garázst és fogadótereket alakítottak ki. A lakószinteket az épület két végén két lépcsőház, illetve a fogadótérből induló liftmag köti össze. Minden szinten egy, az utcával párhuzamosan futó belső folyosó fut végig az épület teljes hosszában, melyet – ahol alaprajzilag lehetséges volt – kiteresedések próbálnak oldani. A legalsó lakószinten kertkapcsolatos lakásokat alakítottak ki, a felsőbb emeleteken pedig mindegyik rendelkezik használható méretű erkéllyel. Alaprajzuk meglehetősen változatos, az egyterű garzontól egészen a 4-5 szobásig sokfélét találhatunk. Az épület közös terei racionális kialakításúak, inkább a minimumra törekednek, a szűk fogadóterek a tükröknek és egyéb optikai eszközöknek köszönhetően lettek nagyvonalúbbak. A ház külső megjelenése változatos, arányaiban és a felhasznált anyagában igyekszik alkalmazkodni a környező, historizáló épületekhez. A földszinti homlokzati sáv dekorbeton rácsos burkolatot kapott. Itt-ott a burkolatra stencilezve a korábban itt állt épületek részletei láthatók. A gesztus értékes: a hatalmas épületnek az utca szintjén is van mondanivalója a járókelőknek.
Generáltervezés: Radius B+S Kft.
Építész vezető tervezők: Sugár Péter DLA, Ilyés Zsuzsa, Kun Tamás
Építész munkatársak: Czáka Zoltán, Fodor Zita, Fülöp Fruzsina, Nusszer Diána, Peschka Krisztián, Tóth Katalin, Zsigmond Péter
Statika: V. Nagy Zoltán – Lapidárium Mérnöki Kft.
Épületgépészet: András-Tövissi Balázs, Hargita Kristóf – HAAN Stúdió Kft.
Épületvillamosság: Méhész Márton – VA-IQ Kft.
Épületszerkezet: Szecskő Heléna, Tóth Emese – Studio Linear Kft., Radius B+S Kft.
Tűzvédelem: Nagy Béla, Pukánszky Gabriella – Flamma Contra Kft.
Kert- és tájépítészet: Balogh Andrea – 4D Tájépítész Iroda Kft.
Akusztika: Csott Róbert – Apszis 95 Bt.