Egy császári és királyi laktanya új élete
Bem Center Irodaház, Hotel Kimpton Bem, Budapest
Építészek: Csillag Katalin, Gunther Zsolt
Szöveg: Ulrich Tamás
Fotók: Bujnovszky Tamás
A Radetzky laktanya nemrég elkészült rekonstrukciójával a patinás 19. századi épület visszanyerte eredeti pompáját, méltóságát, és szépen beilleszkedett a város mai képébe. 1842-ben egy klasszicista gabonatároló magtár és sütöde épült fel itt, majd 1897-ben a tér felé egy klasszicista stílusú katonai laktanyát emeltek, ugyanekkor a magtár is átépült. A 20. század során az épületegyüttesben sok szervezet megfordult, sok mindent láttak a falak, a pincében és az udvaron kivégzések is történtek. 2000-től üresen állt, majd felbukkantak a hasznosítását célzó koncepciók. Egy 2008-as tervpályázat nyertes tervei alapján bevásárlóközpont épült volna itt, de a műemlékvédelem, az önkormányzat és a helyi civilek tiltakozására sikerült évekre leállítani a munkálatokat.
2018-ban a kormány egy határozattal megszüntette az együttes műemléki védettségét, a megváltozott jogszabály alacsonyabb védettségi kategóriába sorolta, így lehetővé vált az átépítése. Az eszerint készült újabb terv – Csillag Katalin és Gunther Zsolt koncepciója – olyan beépítést javasolt, amely a Bem téri főhomlokzati falakat, mint a Duna-part látképét elemét, az UNESCO Világörökség részét, kulisszaszerűen megőrizte, de az épületet hátsó traktusait és az utcai szárnyakat a magtárral együtt elbontja, és az előző tervhez képest kisebb tömeget hoz létre. Ennek alapján formálódott a három szintes mélygarázs, a bérelhető irodaterület szekcionálható konferenciatermekkel, a Dunára néző homlokzat mögött egy 127 szobás luxusszálloda, valamint az utcai bérelhető üzletterületek. A terv kötelezően megtartotta a Bem tér felőli klasszicista homlokzatot, helyreállítva a nyílászárók eredeti ritmusát és a vakolatarchitektúrát. Itt-ott a vízszintes vakolatrovátkolás finoman jelzi az átépítés, beavatkozás helyét. A régi épület megmaradt része és vakolt homlokzatai, valamint az új szárnyak kőburkolatos homlokzatai között markáns visszaugrással és anyagváltással jelezték a tervezők a képzeletbeli határvonalat. Az utcai frontokon az új, zártsorú beépítést hagyományos lukarchitektúra – üzletportálok – uralja, csak a szállodai étterem és kávézó nyílászárói új elemek, padlóvonalig süllyesztve az átláthatóság miatt. Nagyszerű gondolat volt a két oldalsó utcát összekötő, fedett gyalogos utca-passzázs létrehozása, amely egyben előcsarnoka is az épületnek: ez helyreállítja a városszövet hiányzó elemét, és átjárási lehetőség ad az új tömbön keresztül, amit az utca felől a homlokzati üvegfal elemek is szépen kihangsúlyoznak. A szálloda belső tereit a holland belsőépítész-designer, Marcel Wanders vezette stúdió tervezte.
Vezető építész tervezők: Csillag Katalin, Gunther Zsolt – 3h Építésziroda
Projektvezetők: Békesi Tamás, Farkas Ádám
Építész munkatársak: Henczel Zsolt, Horváth Dénes, Kővári Csenge, Mihály Mirtill, Molnár Kristóf, Négyessy Adrienn, Szabó Kristóf, Szász Tamás, Szőgyi Anna, Villányi Olívia, Vörös Gergely
Tartószerkezet: Markovits Péter, Tamás Gábor, Kazsimérszky Róbert – MTM Tanácsadó Mérnökiroda
Épületgépészet: Gróza Zoltán, Reho Sándor, Maszlik Zoltán – Körös Consult
Épületvillamosság: Kun Gábor, Kovács Viktor, Komlósi Tibor – Hungaroproject Mérnökiroda
Tűzvédelem: Decsi György – Fireeng Kft.
Épületszerkezetek: Sipos Gergely – Arkkitehti Kft.
Tájépítész: Lád Gergely – Geum Műterem
Akusztika: Csott Róbert – 95 Apszis Bt.
Út- és forgalomtechnika: Tóth Attila – TP-Terv Mérnöki Iroda
Akadálymentesítés: Pandula András – NT Control Bt.
Környezetvédelem: Bakos Attila – Akusztika Mérnöki Iroda
Konyhatechnológia: Kaszab Piroska – Gépház Bt.