Időtlen geometria
Liget Center Auditórium, egykori MÉMOSZ székház, Budapest
ÉpÃtészek: Király Zoltán, Bozsik Zoltán
Szöveg: Kiss Tamás
Fotók: Palkó György
A korszellem folyamatos változásával a modern épÃtészet áramlataiba illeszkedÅ‘ épületek értékérÅ‘l alkotott képünk is változik. A második világháborút követÅ‘ magyar épÃtészettörténet egyik ikonikus emléke az 1946 és 1950 között felépült MÉMOSZ székház épületegyüttese, amely az 1998 és 2002 között zajló, Erick van Egeraat vezette felújÃtása közepette, 1999-ben kapott műemléki védettséget. Most az egykori székház és a hozzá kapcsolódó kongresszusi épülettömb részleges funkcióváltással újult meg. Az épületek mostani felújÃtását fejlesztÅ‘i vizsgálódások elÅ‘zték meg. MÃg az együttes Dózsa György út felÅ‘li része adottságai révén alkalmas az irodai funkciók betöltésére, a Városligeti fasor irányából hozzá kapcsolódó auditórium zárt tömbje fenntartási és funkcionális szempontból egyaránt kérdéseket vetett fel. Az épületrész immár harminc éve üresen, kihasználatlanul állt, s ekkorra javarészt az eredeti belsőépÃtészeti részeit is elvesztette. A beruházást megelÅ‘zÅ‘ épületfejlesztÅ‘i tanulmányok a kézenfekvÅ‘nek tűnÅ‘, konferenciaközpontként történÅ‘ hasznosÃtási lehetÅ‘ségét is felvetették. Azonban hamar világossá vált, hogy a funkció mai követelményei jóval túlnÅ‘nének a meglévÅ‘ terek adta lehetÅ‘ségeken.
A két elkülönÃthetÅ‘ épületrész megfelelÅ‘nek Ãgérkezett az RTL székházául, amikor a médiacég külvárosi bázisa mellé egy, a városközponthoz közelebb esÅ‘ épületet keresett. A tervezÅ‘i programnak megfelelÅ‘en a Dózsa György úti, hatszintes irodaház az irodai funkciókat tudta befogadni, a kongresszusi tömbbe pedig a hÃradáshoz kapcsolódó szerkesztÅ‘i és tartalomgyártói munkafolyamatok költöztek be. A tervezÅ‘i program egy komplex célt tűzött ki maga elé: a meglévÅ‘ épületeket úgy kellett hasznosÃtani, hogy azok maradéktalanul megfeleljenek az összetett funkcióból származó igényeknek. A stúdiókkal szemben elvárt magas műszaki követelmények, a párhuzamosan zajló irodai munkafolyamatok zavartalan lebonyolÃtásának biztosÃtása éppolyan fontos szempontot képviselt, mint az energetikai, fenntarthatósági és gépészeti szempontok. Mindeközben pedig az örökségvédelem számára is elfogadható, reverzibilis átalakÃtások történhettek, a műemléki értékek megÅ‘rzése és helyreállÃtása mellett.
ÉpÃttetÅ‘: WING IngatlanfejlesztÅ‘ Zrt.
GeneráltervezÅ‘: TIBA ÉpÃtész Stúdió
Vezető tervezők: Király Zoltán, Bozsik Zoltán
ÉpÃtész munkatársak: Csányi Zita, Hajas Veronika, Kéri Juli, Miklós Zsófia, Miljanovits KÃra, Szenes Georgina, Tóth Tünde, Virágh Zoltán
Projektmenedzsment: Somlyódi Sándor – Tomlin Kft.
BelsőépÃtészet : TIBA ÉpÃtész Stúdió (Shell & Core terület), Erdélyi Linda – LAB5 Kft. (bérlÅ‘i terület)
Tartószerkezet: Markovits Péter, Bécser Pál – M.T.M. Markovits Tanácsadó Mérnökiroda
Épületgépészet: Szigyártó Gábor, Pernyész György, Pitkó Attila – SMG-SISU Budapest Kft.
Épületvillamosság: Kapitor György, Aranyos Zsolt – Zone-Plan
TájépÃtészet: Balogh Péter István PhD †, Major József, Bálint Krisztina – S73
Környezetvédelem: Bakos Attila – KörIM Kft.
Akusztika: Kanász-Szabó Ervin – Akusztika Mérnöki Iroda Kft.
Tűzvédelem: Nagy Béla, Pukánszky Gabriella – Flamma Contra Kft.
Épületszerkezetek: Higi Balázs – H-design ÉpÃtész Iroda Kft.
Restaurálás: Seres András, Tóth Alexandra, Bakonyi Eszter, Csáky Gyula – MentArtis Kft.
Közlekedés: Szegő János – Közlekedés Kft.
Generálkivitelezés: FIT OUT Zrt., Havas Dávid, Friedrich Zsolt