Iustitia mérlege
Járási Ügyészség, Siklós
Építész: Greg András
Szöveg: Zilahi Péter
Fotók : The Greypixel
A siklósi járási ügyészség új épülete távolról szemlélve is az, ami: egy fegyelmezett, jól kimért hely. Azt is mondhatjuk, hogy ez a feszesség kontrasztban áll a város arculatával. A rétegek sokszínűségében kétségtelenül jó építészeti döntés lehet egy nyugalmi pont.
A várat 900-tól kezdve egészen a második világháború végéig számos család birtokolta, így kétségtelenül beivódott történelmünkbe. Stratégiai szerepe persze nem a nemesek jelenlétéből, sokkal inkább földrajzi pozíciójából adódik. A történelmi belváros meglehetősen eklektikus, kanyargós főutcája jellemzően zárt, relatív szűk arányokkal rendelkezik. A térfalak felnyílásában, sarokpozícióban helyezkedik el különös tornyával a városháza, amely korábban otthont adott a járási ügyészségnek is. Ugyanezen a terecskén állt az az egyszintes kis hentesbolt is, amely életciklusát átlépve bontandó állapotba került, foghíja pedig alkalmat adott az ügyészségnek a város nívós terecskéjén új épületet kreálni.
A ház tervezésére meghívásos pályázatot írtak ki, amelynek nem volt célja, hogy a tervezők véglegesnek vélt alaprajzi struktúrákat mutassanak be. Sokkal inkább a városi és homlokzati viselkedés mikéntje volt a kérdés. A ma látható épület fő karakterelemei már ekkor kialakultak. A homlokzati struktúra erőteljesen reagál a szomszédos épület homlokzati tagolására. Az erőteljességet a pengeszerű pillérek kommunikálják, a pengék zárásaként megjelenő vízszintes tagozat talán még egyértelműbb idézete a környék építészeti karakterének. Éppen ezért volt helyes döntés, hogy a pályázati tervhez képest ezt a konzolos elemet visszaszelídítették, léptékbe helyezték. A feszes, szürke homlokzatnak ékes eleme a kapubehajtó, amely fehér acél elemei (pengéi) közötti távtartók finom ritmikával jelennek meg, talán valamiféle rokonságot keresve az eklektikus főutcai homlokzatokkal.
Bár a bejárat szükségszerűen rendkívül kontrollált, az ügyfelek számára kialakított transzparens tér nyugalmi pontnak tekinthető. Még egy hasonlóan derűs és tágas tér található a házban: a lépcsőház. Szerkesztettségében, vonalvezetésében pragmatikus, három karjával szikár módon tekeredik a háromszintes térben. Az emeleten és a tetőtérben irodák irodákat követnek. Feltehetően pontosan úgy, ahogyan a szabványokban és kódexekben meg van írva. A bejárható útvonal végén azonban mégsem egy helyiség, hanem a tetőterasz található.
Siklós Járási Ügyészsége olyan új épületet kapott tehát, mely Stróbl Alajos Iustitia szobrának építészeti megfelelője. A szobor határozottan, peckesen ül helyén. Karakterét nagyban meghatározza a penge, amely kivonva, erőteljesen definiálja az előteret. A kezében tartott mérleg pedig egyértelmű utalás a belső értékeire.
Építtető: Legfőbb Ügyészség
Építészet: K.L.M.V. Csoport Kft./ RAG Építészműhely
Vezető tervezők: Greg András DLA, Medvegy Gabriella DLA, Sike Ildikó DLA, Veres Gábor DLA
Épületszerkezetek: Tárnoki István DLA
Tartószerkezet: Brandmüller István
Épületgépészet: Wittenberger Zoltán
Épületvillamosság: Horváth József
Tűzvédelem: Vágvölgyi László