Ufókifutó a magyar ugaron
Gyümölcsfeldolgozó, NyÃradony
ÉpÃtész: Ekler DezsÅ‘
Szöveg: Tuczai Rita
Fotók: Bujnovszky Tamás
A nyÃradonyi homokos sÃkság markáns jelenségeként bukkan fel az Ekler DezsÅ‘ által tervezett gyümölcsfeldolgozó üzem. Sötét vasbeton tömbje részleteiben kidolgozottan, de erÅ‘teljes, kÃsérletezÅ‘ gesztusként emelkedik ki a földbÅ‘l. MeghökkentÅ‘ tömeg- és formaképzése újszerű a tájban. Nincsenek elÅ‘zményei, ráadásul nem is ott valósult meg, ahova eredetileg tervezték.
Szerkesztése a technológiai folyamat lekövetésébÅ‘l ered. MegemelkedÅ‘, kiharapottan konzolos elsÅ‘ és hátsó homlokzatai a feldolgozott gyümölcs be- és kiáramló pontjai között feszülnek. Egymásba tolt két épülettömegének hosszanti irányú, lejtÅ‘s födémjei a feldolgozási folyamat préselés mozzanatát jelenÃtik meg. A hatalmas tömeg sÃkjainak feleselése, vagy éppen egymást megismétlÅ‘ ritmikája megmozdÃtja statikus homokba ágyazottságát. LejtÅ‘irÅ‘l akár el tudna rajtolni egy felfrissült épÃtészeti korszellem.
A hátsó üzemterület két szárnya közül a nagyobbik a hűtÅ‘házat rejti, a keskenyebbikben indul a feldolgozás folyamata. A konzol ablakszemei mögött a hűtÅ‘ház gépészete kapott helyet. A gyümölcs az épület belsÅ‘ tereinek sodrásában halad át a technológia folyamaton. Ahogy egyre kisebb darabokra hámozva-aprÃtva eljut a préselésig, úgy alacsonyodik a belsÅ‘ tér. Miután a gyümölcs eléri folyékony állapotát, az épület belmagassága ismét tágulni kezd, helyet adva a csomagolásnak és raktározásnak. Az épület konzolosan kiharapott elülsÅ‘ homlokzatának alacsonyabb hajlata kisebb teherautókat fogad. E fölött az irodarész található, ablakaival és erkélyével a kapu felé néz. A frontális homlokzat alacsonyabb, mint a hátsó szárnyak, mégis a tömege széltében erÅ‘teljesebb. Ferde sÃkú födémje vápán túli zöldtetÅ‘s sávja lefut a talajig, ölelÅ‘n megtámogatva ezzel a hátulsó traktus induló lendületét. A ház közepén bújik meg az üzem tulajdonképpeni szolgálati bejárata.
NyÃradony a környék egyik legdinamikusabban fejlÅ‘dÅ‘ települése. Nevezetességei felsorolásakor valódi innovációt kifejezÅ‘ épületet a gyümölcsfeldolgozó üzemen kÃvül még alig tud felmutatni. Önmeghatározásához szüksége van modern épületek mintaképzÅ‘ erejére. A plasztikai értékekben gazdag épület kibÃrta az eredetileg tervezett téri kontextusból való kiragadását. Másképpen szól az ugaron, mintha a rejtekadó erdÅ‘ lombkoronájával beszélgetne, de kendÅ‘zetlenségében felerÅ‘södnek gesztusai. A pusztába kitett gyönyörű épület megállÃt, megszólÃt, kÃváncsiságot ébreszt. S bár minden elemének formai-logikai kiképzése a funkcionalitás igényéhez alkalmazkodik, talán éppen ebbÅ‘l a letisztultságból eredeztethetÅ‘ jelentéseinek, szándékának sokszálú olvashatósága.
ÉpÃtész: Ekler DezsÅ‘
ÉpÃtész munkatársak: GyÅ‘ri Balázs, Köves Bálint
Szerkezet: Dudinszky Orsolya – Dudinszky Tervezőiroda Kft.
Statika: Kovács István – Kovács és Kovács Stúdió Kft.
Gépészet: Sor Zoltán – PHQ Épületgépészeti Mérnökiroda Kft.
Elektromos tervezés: Barabás Zoltán – Fer-Mat Kft.
Kert: Győri András
Út: Fekete Zsolt