Fent és lent
Somlai Tibor: Fent és lent. Pest-budai lépcsőházak 1835-1945
Székely Péter fotóival. Corvina Kiadó, Budapest, 2014, 288 oldal
Szöveg: Csengel-Plank Ibolya
A belsőépÃtészet terén immár több kötetes szerzÅ‘nek számÃtó Somlai Tibor legújabb könyve, a Fent és lent Pest-Budai lépcsÅ‘házak 1835-1945 a bérházak világába kalauzolja olvasóit. Az Osztrák-Magyar Monarchia idejébÅ‘l származó dÃszes lépcsÅ‘házak és a 19. századi bérpaloták mára megkopott fényű, de az arányait és architektúráját tekintve még mindig impozáns belsÅ‘ terei mellett sok, a két világháború között épült modern bérház is szerepel a könyvben.
A szerzÅ‘k biztosak lehetettek abban, hogy a meglepetés erejével hat majd egy olyan tematika és professzionális képválogatás, amely éppen arra a belsőépÃtészetben megnyilvánuló dÃszÃtÅ‘kedvre, kreativitásra és sokszÃnűségre fókuszál, amely sokszor egyedibbé tette a bérházakat, mint maguk a homlokzatuk. A formatervezÅ‘ és belsőépÃtész Somlai Tibort is ez varázsolhatta el, és Székely Péter fényképésszel társulva közel 750 házból és 4000 fényképbÅ‘l választotta ki a kötetben szereplÅ‘ 99 épületet. A velük készÃtett egyik interjú szerint nem a legszebb házakat emelték ki, hanem azokat, amelyek épÃtészetileg és történetileg a legérdekesebbnek találtak.
A lépcsÅ‘házak egyedi jellegzetességeivel – anyaghasználat, dÃszÃtési mód, formavilág, térélmény – foglalkozó fényképek többsége természetes világÃtás mellett, hosszú expozÃcióval és nagy műgonddal készült. A kötet külön érdeme, hogy befogadható módon és igényes szövegmagyarázatokkal világÃt rá arra, hogy ezek a mainál sokkal tágasabb és dÃszesebb lépcsÅ‘házai milyen kiváló eszközei voltak a palota-bérházak és bérpaloták társadalmi státuszának és városon belüli helyzetének kifejezésére. A képek alapján megértjük a kapualjak és lépcsÅ‘házak funkcióját is az épÃtészetben, amely a reprezentativitás csalóka látszatától kezdve a belsÅ‘ terek funkcionalizmusában rejlÅ‘ művészeti lehetÅ‘ségekig sokféle módon és formában manifesztálódtak.
A Török András elÅ‘szavával, a Corvina kiadónál megjelent kötet mindenki számára kiváló inspirációt nyújt Budapest felfedezésére. Az ilyen témájú, ilyen igényes kiállÃtású könyvek, hasonlóképpen az Open House programok hatására meginduló épÃtészeti sétákhoz, sokat tehetnek azért, hogy felkeltsék a városlakók figyelmét az épÃtészet értékei iránt.