• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Gesztusok építészete

    Sportuszoda, Győr

    Építész: Bodrossy Attila
    Szöveg: Katona Vilmos
    Fotók: Zsitva Tibor

    gyoruszoda1

    Nagyvonalú építkezés, a lakosság és sportélet felpezsdítése érdekében tett lépések jellemzik a Győr északnyugati városrészét átértelmező terveket. Az ötletbörze lezárult, és nyiladozó jövőkép első épülete, az új sportuszoda a téri kontextust megelőlegező, visszafogott kezdeményezésekkel vált hangadóvá.
    Olykor nehezen kimutatható, de lényeges különbségek vannak a közönséges funkcionalizmus és egy sokoldalú gesztusépítészet között. Az előbbi megelégszik azzal, hogy a ház működik: költséghatékony, szerkezete tartós, átgondolt közlekedésrendszerrel van. Az ilyen épületnél – ha a tervezési szempontok között szerepel a megnövelt belmagasság –, a légtér önkéntelenül az alaprajz és metszet elhagyható ornamentikájává válik.
    Más a helyzet a gesztusokkal. Az építész, aki a születő háznak egyszerre alkotója és megfigyelője, gondolatban bejárja az épületet, és eközben szerepet cserél: ő az ünnepelt bajnok, a tévériporter, a szurkoló, az úszómester és a gépész, aki a víz tisztaságára ügyel, de ő az úszni tanuló is, aki két karcsapás közt levegő után kapkod. Tökéletes színész és rendező saját lelki színpadán.
    Az ívesre hajlított alumíniumlemez-tető nem csupán divatos, de fontos a gesztus is, ami formálta: a dél felé zárás és az észak felé való megnyílás kettős szándéka sűrűsödik ebben a vonalban. A medencét északról szegélyező ferde oszlopsor és az ártéri erdő között önálló hajóként is értelmezett tér a fák koronájáig magasodik, a külső fa pillérsorral promenáddá egészül ki. Változik ugyan a hosszú, tetejükön olykor zömökebb ragasztott tartók színe, alakja, és a köztük feszülő rudak irányvektora, de az elemek ritmusa egyenletes. Az absztrakt fasor egy hosszúra rajzolt, enyhén hullámzó vonal része, amely kijelöli a telekhatárt, és a tekintetet a bejárathoz tereli. Az eredeti koncepció szerint ez a vonal a Rábca korábbi medre mentén kialakult Bercsényi liget felé hosszabbodik. A feltűnő, mégsem hivalkodó rávezetést a kieső városrész befejezetlen területrendezése, a Sziget és Győr-Újváros között húzódó mezsgye határhelyzete indokolja.

    Engedélyezési terv:

    Építész: Bodrossy Attila DLA – Dimenzió Kft.
    Építész munkatársak: Agg Róbert, Fátrai Bálint, Juhász-Salacz Orsolya – Dimenzió Kft.
    Tartószerkezet: Serfőző István – LMS-TERV Kft.
    Gépészet: Gasztonyi László, Ziska Gábor – Komplex Iroda Kft.
    Épületvillamosság: Dr. Hodossy László
    Medencegépészet: Tuzson Balázs
    Sporttechnológia: Judik Zoltán
    Úttervezés: Bogár Zsolt – HIDRO-PLAN Kft.
    Közmű: Németh Gábor – HIDRO-PLAN Kft.
    Kerttervezés: Nagy András, Hencz Helga – Kertművek Kft.
    Tűzvédelem: Szűcs László – Pellio Kft.

    Kiviteli terv:

    Generál tervező: Kádár Mihály – TSPC
    Építészek: Haaz Imre, Kiss Márton – TSPC, Bodrossy Attila, Agg Róbert, Fátrai Bálint, Juhász-Salacz Orsolya – Dimenzió Tervező Kft.
    Tartószerkezet: Szántó László – EXON 2000 Kft., Serfőző István – LMS-TERV Kft.
    Gépészet: Vörös Tamás – Perfect-Plan Kft.
    Épületvillamosság: Bukta V.-né Gabriella – Kinterv Kft.
    Medencegépészet: Tuzson Balázs
    Sporttechnológia: Erdei László
    Úttervezés: Nyitrai Zsolt
    Közmű: Németh Gábor – HIDRO-PLAN Kft.
    Kerttervezés: Hencz Helga – Kertművek Kft.
    Tűzvédelem: Szűcs László – Pellio Kft.